Teleferik var ama kart dolum noktası yok

89

Yenimahalle’den Şentepe’ye uzanan teleferik vatandaşların eli ayağı oldu. Ancak Ankara Kart ile çalışan teleferiklerin hiçbir durağında dolum noktası bulunmuyor.

Yapımı biteli 2 yıl olan teleferik bu süre zarfında bölgede oturanlar tarafından yoğun ilgi gördü. Yenimahalle Metro durağından Şentepe’ye kadar uzanan teleferik hattı bölgede oturanların eli ayağı olmuş durumda. Ulaşım konusunda büyük rahatlık getiren teleferik Keçiören’de ki teleferikten farklı olarak ulaşım için kullanılıyor.

Teleferik Ankara Kart ile çalışıyor, fiyatı ise 1 lira. Bu ücret kimilerine yüksek gelse de, diğer toplu taşıma araçlarının fiyatları düşünüldüğünde makul denilebilecek düzeyde.

Foto: Faruk Gökyurt

DOLUM NOKTALARI NEREDE?

Aktif olarak kullanılan teleferiğin en büyük problemi ise duraklarında Ankara Kart dolum noktalarının olmaması. Teleferiğin başlangıç noktası olan Yenimahalle Metro İstasyonu haricinde herhangi bir yerde kartı dolduracak nokta bulamayan vatandaşlar ise bu durumdan oldukça şikayetçi.

Teleferiğe Şentepe yönünden veya Yenimahalle Metro İstasyonu haricinde bir noktadan binmek isteyen vatandaşlar eğer kartlarında para yoksa teleferiğe binemiyor. Teleferik hattında böyle önemli bir detayın atlanması ise vatandaşları isyan ettiriyor.
Vatandaşlar bir an evvel her durağa olmasa bile belirli duraklara kart dolum noktalarının koyulmasını istiyor.

TELEFERİKLERE ZARAR VERİYORLAR

Teleferik 2 yıldır hizmette. Düzenli aralıklarla bakımları yapılan ulaşım aracına zarar verenler ise azımsanmayacak sayıda. Kırılan, bozulan noktaları bakım periyotlarında onarılan teleferiklere ne yazık ki bazı kendini bilmezler tarafından zarar veriliyor.
Devletin malına zarar vermekten çekinmeyen bu insanların önüne bir türlü geçilemiyor.