Teknik Kadro damga vurdu

114

Spor-Toto Süper Ligi’nin 3.ncü haftasına Teknik direktörler damga vurdu. Büyük takımlarımızın maçları teknik açıdan tam bir komediydi. Maçları Teknik direktörler açısından bir inceleyelim.
Cuma gecesi Mutlu Topçu ile Şenol Güneş karşılaştı. Beşiktaş’ın ilk on birinde Sosa ile Gomez yer aldı. Çok formda olan Cenk Tosun niye kesildi anlayamadım. Mutlu Topçu ise Trabzon maçı gibi oynamak istedi. Ama olmadı.
Şenol Güneş, Beşiktaş ilk yarının kötü futbolundan kurtulmak için çift santrafora döndü ama yine olmadı. Hoca, Gomez’i çıkarıp Necip’i orta sahaya alarak nihayet takımının oyun oynamasını sağladı. Mutlu Hoca’da hamleler yaptı ama fayda alamadı.
Cumartesi gecesi Aykut Kocaman ile Hamza Hamzaoğlu karşılaştı. Galatasaray’ın hocası bilinen dizilişiyle başladı. Hiçbir şey üretemedi. İlk yarı da iki orta yapıp iki gol buldular. İkinci gol ise hata-şans golüydü. Kaleci Kaya topu hatalı yumrukladı. Semih’in sırtına çarpan gol Galatasaray’ı kurtardı.
Maçın ikinci yarısının başında 10 kişi kalan Galatasaray’ın üzerine fazla gidemedi Konyalılar. Aykut Kocaman çare bulamadı. Açılan Konya’yı avlamak kolaydı. Hele ki sahada olmayan Umut ve Podolski’yi çıkardıktan sonra. Hamza Hoca’nın maçtan sonraki açıklamasını da anlayamadım.
Pazar günü ilk maçta Şota Arveladze ile Cihat Arslan karşılaştı. Şota Hoca, Beşiktaş’ı yenen kadrosuyla çıktı sahaya. İyi de karşısında Akhisar vardı. Akhisar’ ın kapanacağı kaç gün önceden belliydi. Yenik duruma düşene kadar değiştirmedi taktiğini Şota.
Maçı kurtarmak için ikili forvete döndü ve atak üzerine atak yaptı. Beraberliği yakaladığı gibi galibiyeti kaçırdı. Madem böyle de oynayabiliyordunuz niye maça bu taktikle başlamadın Hoca diye sormazlar mı? Cihat Hoca’yı da kutlamak gerek taktiğini uyguladı oyuncuları.
Pazar’ın diğer maçında da Vitor Pereıra ile Yusuf Şimşek karşılaştı. Pereira, Fenerbahçe’yi son 7 resmi maçında aynı taktik anlayışıyla oynattı. Kimilerine göre 4-4-2, kimilerine göre ise 4-2-2-2 bana göre ise hücumdayken 3-4-1-2 olarak adlandırılan oyun şablonun da Fenerbahçe üretken olamıyor.
Fenerbahçe bana göre iki stoperin ortasında Mehmet Topal, önlerinde Sauza ve Diego kenarlarda iki bek, önlerin serbest olarak Nani ve iki santrafor. Bu diziliş daha Fenerbahçe’ye şimdiye kadar maç kazandıramadı. İkinci yarılar ise taktik değişiyor. Ya 4-3-3 ya da 4-2-3-1 oynuyor Sarı lacivertliler ve az da olsa başarılı oluyorlar.
Pereira’nın maç sonu açıklaması da enteresan. Takımın yorgun olduğunu söyledi Hoca. Yahu Hoca yanında oturanlara ve tribünden izleyen oyuncularına bak. Hepsi dinç oynamaya can atıyor. Yeter ki sen oynat. Oynatamıyorsan bile şikâyet etme. İşte sana bir kadro: Geri dörtlü aynı Ozan Tufan-Mehmet Topal-Meireles ileride Volkan Şen-Van Persie-Nani.
Gelelim Yusuf Şimşek’e. İyi kapanıp hızlı ve kontra ataklarla gol aradın. Başarılı oldun mu? Hayır. Başka planın yok mu? Uygulasana. Maçlara seyirci gelmiyor diyoruz. Tabi gelmez seyirci statlarda futbol mu oynanıyor ki gelsin. Oturur evinde İspanya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Brezilya liglerindeki maçlarını zevkle seyreder.