Tekin: Çarşı pazardaki fiyatlar el yakıyor

0
9

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Yılbaşına sayılı günler kala, geçen yılki fiyatlar ile bu yılki fiyatları kıyaslayarak; “Halk artık gramla değil, taneyle alım yapıyor.

Yılbaşı için hazırlanan hediyelerinin konulduğu boş sepetin fiyatı bile 50 lira olmuş, gerisini siz düşünün.” Dedi Yeni yıl alışverişi denilince İstanbulluların ilk aklına gelen duraklarda esnafın ve yurttaşın nabzını tutan CHP’li Tekin, “gelinen noktanın içler acısı bir hal aldığını vurgulayarak, “Çarşı pazardaki fiyatlar el yakıyor. Pazardaki fiyatları gören vatandaş, “Vay anam vay” diye tepki gösteriyor.” Dedi Yılbaşı sofralarının olmazsa olmazı kuru yemişe yüzde 150-200 arasında zam geldi diyen Tekin, “yılbaşında çerez almak istediğinizde cevizin kilosu; 130- 180 lira arasında değişiyor. Fındık, badem ve kaju karışımı çerezler ise 140- 180 liradan başlıyor. Vatandaş tek tek almaya kalktığı zaman çok daha pahalıya alabiliyor.  Yılbaşı için vatandaş genelde ciğer ve kuzu kelle tercih ediyor. ‘Ciğer eskiden garibanındı şimdi zenginin yemeği olmuş. Kilosu: 80-120 TL arasında değişiyor. Kellenin âdeti ise 35-55 arası. Hindinin yüzüne kimse bakmıyor bile; Evde kurabileceği bir sofrada eğer hindi istiyorsanız fiyatı 400 TL’den başlıyor, Onun da kilosu 60- 70 lira” şeklinde konuştu.
Gürsel Tekin, Yeni yıl hareketliliğinden de umudunu kesen esnafın satışlarının geçen seneye göre yüzde 50-80 düşmesinden şikayetçi olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
Pazarda ve markette salatalığın kilosu 8-15TL arasında satılırken domates 7-16 TL aralığında satılıyor. Kış mahsullerinden havuç ve mandalinada ise fiyat aralığı 7-14 TL aralığında değişiyor. Vatandaş geçinmek için resmen cambazlık yapıyor.
Parayı nereye yetirecek diye kırk takla atıyor. Türkiye’de pazarda yangın olmasının tek sebebi kötü yönetim. Artık yeter! İşin ucunda bu milletin canı var” diye konuştu.

- Reklam -