TEK ADAM REJİMİ VE DÖRT YIL

0
83
- Reklam -

Bundan dört yıl kadar önce 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimi AKP Genel Başkanı Erdoğan kazandı ve 16 Nisan 2017’de gerçekleşen halk oylaması sonucunda tesis edilen tek adam rejimi de tam ve etkin olarak yürürlüğe girdi.

Aradan geçen dört yıl boyunca yaşananlar artık bize bu tek adam rejimini değerlendirebilmek için yeterli bilgiyi sağlamaktadır, bir manada sistemin karnesi ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Bu sistem ortaya atıldığı zaman fikri savunanlar koalisyon ve benzeri yönetimi zor hükümet biçimlerinin sonunun geleceğini, yönetimin çok daha hızlı ve etkin karar alacağını, işlerin çok daha iyiye gideceğini iddia etmişlerdi.

- Reklam -

Ben o zaman parti ayrımı yapmaksızın bu fikri savunanları mecliste ziyaret etmiş bir devlet için önemli olanın hızlı karar almak değil doğru karar almak olduğunu anlatmıştım. Onlara bu hevesiniz tüm denge ve denetleme mekanizmalarını ortadan kaldırıyor, bu sistem yasalaşır ve uygulamaya girerse işler çığırından çıkar sonuçta Türkiye çok büyük zarar görür demiştim.

O zaman görüşmelerimde Türkiye dünyada bir ilki deniyor eksikleri olsa da serbest piyasa ekonomisinin uygulandığı demokratik bir rejimi bir tek adam rejimine dönüştürmeye çalışıyor. Bu çok tehlikeli bir şeydir, kimse parasını, yatırımını, varlığını, işini gücünü tek bir adamın iki dudağı arasından çıkacak sözlere emanet etmek istemeyecektir. Önce büyük bir güven bunalımı yaşanacak Sadece bundan sonra yabancı yatırım gelmeme sorunu ile karşılaşılmayacak, Türkiye’den önce finansal yatırımlar sonrada doğrudan yatırımlar kaçacaktır demiştim.

Tek adam rejimi kurma fikrini savunanlar ise kötümser olmayın işler hızlanacak, her şey çok daha iyiye gidecek büyüyeceğiz, zenginleşeceğiz, güçleneceğiz demişlerdi.

Aradan dört yıl geçti kimin haklı kimin haksız olduğu, kimin doğru öngörüde bulunduğu artık ortaya çıktı, gelinen noktada temel ekonomik rakamlar şöyle:


2 Ocak 201717 Nisan 201724 Haziran 201824 Haziran 2022
DOLAR KURU3,533,654,6317,34
EURO KURU3,703,885,4018,27
ENFLASYON11,92 (2017)11,92 (2017)20,3 (2018)73,7(Mayıs)
Kişi Başı GSYH10.883 $ (2016 yılı)10.602 $ (2017 yılı)9.693 $ (2018 yılı)9.539 $ (2017 yılı)

Bu geçen dört yılda Türkiye’de üç büyük kur krizi yaşandı, Merkez Bankası rezervleri eksiye düştü. Ekonomik gelişmeler sonucunda dünyanın en büyük ilk 20 ekonomisi arasında olan Türkiye ilk 10 ekonomi arasına girme hedefi koymasına rağmen ilk 20’nin bile dışına çıktı. Yenileri gelmediği gibi var olan yerli ve yabancı yatırımcılar da ülkeden kaçtı, gitti.

Dahası Türkiye demokrasi ile insan hak ve özgürlükleri liginde de geriledi, uluslararası ilişkileri bozuldu insanlar sadece yoksullaşmadı insanların ülkede yaşama arzuları da söndü, millet kaçmaya yer arar oldu.

Sonuç olarak bu tek adam rejiminde Türkiye’de hiçbir iş daha iyiye gitmedi. Şimdi bu tek adam rejiminin son yılına girdik, bir yıl sonra seçim var ama bu seçim artık tek adam rejimine devam etmek isteyenler ile güçlendirilmiş parlamenter sistemi kurmak isteyenler arasında geçecek yeni bir referandum hüviyeti kazanmıştır.

Eğer bu sistem önümüzdeki seçimi kazanacak yeni iktidar tarafından değiştirilmezse Türkiye’ni çağdaş dünyadan daha da büyük bir hızla uzaklaşacağı, yokluğa ve yoksulluğa mahkûm olacağı kesindir, herkes hesabını ona göre yapsın derim…

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz