Tecrübenin faydası yok

0
184

Hayattan her gün dersler alıyoruz. Yani öyle çok tecrübeliyim filan deyip, kertilerek oturmanın bir yarari yok. Elbette tecrübelerin önemi çok. Onlar bize hayatın kılavuzu oluyor. Yol gösteriyor.

Daha önce yaptığımız hataları yapmamamızı sağlıyor.
Ama insan aynı hatayı defalarca yapar mı sorusunun cevabı da her zaman “evet” oluyor.
Yani tecrübelerden faydalansak da biz yine yaşadıkça tecrübelerimize inat, aynı hataları tekrarlayıp duruyoruz.
Mesela “bir daha kimseye borç vermem” diyorsunuz ama yumuşak karnımızdan istifade edenler alıp gidiyor paranızı, bir daha geri dönmemecesine.
Yahut, zor durumda olan birisine elinizden geldiğince kol kanat gerip, yardım ediyorsunuz, seferber oluyorsunuz ama o insan sizin dışınızda herkese teşekkür ediyor, size bakmadan gidiyor; bu da vakidir.

Daha kötüsü de var; iyilik yaptığınız birisi sadece çekip gitmiyor size bir de kötülük yapabiliyor. Sokaktan eve aldığınız bir insan evde neyiniz var neyiniz yok alıp götürebiliyor. Bu örnekleri çoğaltmak maalesef çok mümkün…
İşte burada tecrübelerle sabit, atasözleri devreye giriyor. Hep söylüyorum, anneannemin tabiriyle, “atalarımızın atılacak hiçbir sözü yoktur” diye. “İyilik yap kötülük bul” demiş ya atalarımız. Doğru söylemişler. Bu yaşıma geldim hala aynı hataları yapıyorum. Hatanın tekrarını, tekrar ediyorum. Belkide, “insanoğlu akıllanmaz” dedikleri şey tam da budur.
Çocuklarımıza akıl verirken kendimizi iyi hissederiz. Daha önce tecrübe ettiklerimizden onların yararlanmasını istediğimiz için. Bizi dinlemedikleri zaman da onlara kızarız. “Söylediklerimin hiçbir değeri yok mu senin gözünde” diye öfkelenirz. Oysa biz ne dersek diyelim, çocuklarımız da tıpkı ebeveynleri gibi kendileri tecrübe ettikçe öğrenecekler. Öğrendikleri kadar tabi. Bunun önüne geçiş yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz