TEB: SAĞLIĞI İLGİLENDİREN ÜRÜNLERİN YERİ MARKET VE İNTERNET SİTELERİ DEĞİL

0
18

Türk Eczacıları Birliği (TEB), bilimsel kanıtı olmayan ve reklamlar aracılığı ile uzman olmayan kişiler tarafından tanıtılan sağlık ürünleri ve bunların marketlerde satılması hakkında açıklamada bulundu.

Esma ALTIN/ANKARA

TEB, reklamlar aracılığı ile televizyonlarda uzman olmayan kişiler tarafından tanıtımı yapılan vitamin, takviye edici gıdalar ve tıbbi cihazların market reyonlarında satılması hakkında açıklama yaptı. Bu tarz ürünlerin marketlerde satılmasının doğru olmadığını vurgulayan TEB; “Hekimin ve eczacının tavsiyesi olmadan kullanılan ilaç ya da ilaç benzeri ürün, sağlığa iyi gelmeyebileceği gibi zarar da verebilir. O nedenle, biz sağlık çalışanı olma sorumluluğumuzla tekrar hastalarımıza sesleniyoruz; televizyon ekranlarında hiçbir bilimsel kanıta dayalı olmayan tavsiyeler veren alanın uzmanı olmayan kişilerin dediklerini yapmayın; takviye edici gıdaları, vitaminleri, tıbbi cihazları manav reyonunun yanı başındaki raflardan almayın. Sağlığınız ile oynamayın.” şeklinde uyarı yaptı.

- Reklam -

‘SAĞLIĞINIZ İLE OYNAMAYIN’

Sağlık kavramının daha da önem arz ettiği bu pandemi sürecinde kullanılan ek takviye ürünlerinin marketlerde satılmasına karşı olduklarını dile getiren TEB şunları aktardı; “Pandemi ile birlikte ‘sağlık, sağlıklı olma’ kavramları hayatımızda daha fazla alan kapladı. Ama sağlık, sadece sağlık çalışanları ile birlikte var olabilir. Hekimin ve eczacının tavsiyesi olmadan kullanılan ilaç ya da ilaç benzeri ürün, sağlığa iyi gelmeyebileceği gibi zarar da verebilir. O nedenle, biz sağlık çalışanı olma sorumluluğumuzla tekrar hastalarımıza sesleniyoruz; televizyon ekranlarında hiçbir bilimsel kanıta dayalı olmayan tavsiyeler veren alanın uzmanı olmayan kişilerin dediklerini yapmayın; takviye edici gıdaları, vitaminleri, tıbbi cihazları manav reyonunun yanı başındaki raflardan almayın. Sağlığınız ile oynamayın.”

Bazı tıbbi cihaz ve yardımcı ürünlerin satışının marketlerde yapılmaması gerektiği halde buna uyulmadığına dikkat çeken TEB şunları belirtti; “ Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, tıbbi cihaz satış ve tanıtımına getirdiği düzenleme ile yara bandı, pamuk, diş macunu, nefes açıcı burun bantlarının da aralarında olduğu 10 kalem dışındaki tıbbi ürünlerin marketlerde, internette ya da bu alanda ruhsatlandırılmayan başka bir işyerinde satılamayacağını duyurmuştu. Buna rağmen internet ve marketlerde her gün yenileri eklenen ürün satışı ile yasal mevzuat çiğnenmekte, halk sağlığı tehdit edilmektedir. İlacın ve ilaç kategorisi içerisinde değerlendirilmesi gereken ürünlerin; üretiminden saklama koşullarına, dağıtımından imhasına olan tüm süreçlerin sağlık profesyonellerinin gözetiminde olması gerekir.”

Sağlık ürünlerinin satışı için en doğru yerin eczaneler olduğuna vurgu yapan TEB; “Halk sağlığını önceleyen bir sağlık meslek örgütü olarak uyarıyoruz; sağlığı ilgilendiren ürünlerin yeri, hiçbir denetime tabi olmayan internet siteleri ya da mutfak ihtiyaçlarımızı karşıladığımız marketlerdeki raflar değildir. Halk sağlığından, mesleğimizden vazgeçmiyoruz. Sağlık profesyonellerini dışarıda bırakan bu yaklaşımı hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Yetkililere bir an evvel önlem alma, bu sağlık sorununu durdurma çağrısında bulunuyoruz. Bir kez daha vurguluyoruz; ilaca ve sağlığa dair tüm ürünlerin tek doğru adresi sadece ve sadece eczanelerdir. Bu ürünler, eczaneden, hekim ve eczacı danışmanlığında alınmalıdır.” şeklinde uyarılarda bulundu. 

- Reklam -