TEB: ECZACILARIMIZA YÖNELİK ‘STOKÇU’ İTHAMINI ESEFLE KARŞILIYOR

0
10
- Reklam -

Türk Eczacıları Birliği (TEB), eczanelerin ilaç stokçuluğu yaptığına yönelik çıkan iddialara yönelik açıklamalarda bulundu.

ESMA ALTIN– TEB, eczanelerde ilaç stokçuluğu yapılmasına yönelik ileri sürülen iddialar hakkında açıklamalarda bulundu. Özellikle pandemi nedeniyle gerekli araç ve gereçlerde fahiş fiyatların uygulandığı ile ilgili söylemleri haksız olduğunu belirterek eleştiren TEB; “Eczacılarımıza yönelik ‘stokçu’ ithamını esefle karşılıyor; gerçek dışı bu ithamları reddediyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.
‘STOKÇU İTHAMINI ESEFLE KARŞILIYORUZ’
TEB tarafından yapılan açıklamada şunlara yer verildi; “Son günlerde ilaç yokluğuna ilişkin basına yansıyan haberlerde eczacılarımızı suçlayan bir dille, eczacıları stokçulukla itham eden söylemlere üzülerek tanıklık etmekteyiz. Bildiğiniz üzere pandeminin ilk günlerinde de maske ve dezenfektan fiyatları konusunda meslektaşlarımız suçlanmış, ilerleyen dönemlerde ise fiyat farklılıklarının sebebinin üretici ve tedarikçi firmalar olduğu ortaya çıkmıştı. Eczacılarımıza yönelik ‘stokçu’ ithamını esefle karşılıyor; gerçek dışı bu ithamları reddediyoruz.
Bizler halk sağlığını her şeyin üstünde tutan bir mesleğin mensuplarıyız. Mesleğimizi gururla, özveriyle yapıyor; pandemide de iyice görünür olduğu üzere mesleğimizin getirdiği sorumlulukları gerektiğinde ailemizi, sevdiklerimizi riske atmak pahasına yerine getiriyoruz.”
‘VATANDAŞLARIMIZIN İLAÇSIZ KALMAMASI İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORUZ’
Eczacıların en baş görevinin vatandaşların ilaç ihtiyaçlarını karşılamak olduğuna vurgu yapılarak şunlara dikkat çekildi; “Ülkemizin en ücra köşesinde tek bir vatandaşımızın dahi ilaçsız kalmaması için canla başla çalışıyoruz. Bu bağlamda hemen her yıl, mevcut sistemin işleyişinden kaynaklanan sorunlar dolayısıyla eczacıların stokçuluk suçlamasına maruz bırakılmasını asla kabul etmiyoruz. Bir kez daha altını özenle çizmek isteriz ki; üretim ve tedarik kaynaklı ilaç yokluğunun sorumlusu kesinlikle eczacılar değildir.
Türk Eczacıları Birliği, toplum ve hasta yararını önceleyen kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütü olarak her daim ülke kaynaklarının en verimli yönetildiği ve tüm paydaşların görüşleri doğrultusunda geliştirilecek ilaç politikalarının oluşturulmasından yanadır. Önümüzdeki dönemlerde de benzer sıkıntıların yaşanmaması adına üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

- Reklam -