TEB ‘de Küresel Para Haftası etkinlikleri

176

Türk Ekonomi Bankası (TEB), 14-20 Mart Küresel Para Haftası kapsamında finansal okuryazarlık düzeyini yükseltmek ve tasarruf bilincini geliştirmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Banka açıklamasına göre, finansal okuryazarlığı teşvik etmek amacıyla 2008’den bu yana Dünya Ekonomi Forumu tarafından organize edilen Küresel Para Haftası, bu yıl 14-20 Mart tarihlerinde gerçekleşiyor. Hafta boyunca tüm dünyada bankalar, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları çocuklara ekonomi hakkında bilgi veriyor.
TEB Aile Akademisi ile 2012 yılından bu yana ülke genelinde finansal okuryazarlık düzeyini yükseltmek ve tasarruf bilincini yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalar yapan TEB, Küresel Para Haftası kapsamında tasarruf bilinci aşılamaya devam ediyor.

-“Finansal okuryazarlık, tasarruf artışı ve bilinçli nesiller için ilk adım”

Açıklamada görüşlerine yer verilen TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, finansal okuryazarlığın, toplumların gelişimde büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

Mendi, şunları kaydetti:

“Dört yıl önce ‘ekonomi ailede başlar’ anlayışıyla TEB Aile Akademisi’ni hayata geçirdik. Türkiye’nin dört bir yanında düzenlediğimiz ücretsiz eğitimlerle bugüne kadar 200 binden fazla kişiyi finansal okuryazar yaptık. Eğitimlerde ev ekonomisi ve finansal konular basit ve anlaşılır bir dille anlatılırken, çocuklar için özelleştirilen eğitimlerde para kavramı, bütçe planlama ve harçlık yönetimi gibi konularda bilgi veriliyor.
Erken yaşta finansal okuryazarlık bilincinin gelişmesi, ülke genelinde tasarruf oranlarının artması ve bilinçli nesiller yetişmesi için ilk adımdır. TEB olarak, Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz Sanat Yoluyla Sosyal ve Finansal Eğitim projesi kapsamında finansal okuryazarlığın çok daha geniş kesimlere ulaşmasına katkıda bulunduk ve bu yıl itibarıyla 11 milyon çocuğun müfredatına finansal okuryazarlık eğitimi ile girdik. Bu projeyle okullarda sanat yoluyla ekonomiyi, bütçeyi, tasarrufu ve birikimin önemi anlatarak, finansal anlamda kendi ayakları üzerinde duran, doğru kararlar verebilen nesiller yetiştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”

Geçen yıl toplumun finansal okuryazarlık seviyesinin gelişimine katkı sağlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Bütçemi Yönetebiliyorum Projesi’ni hayata geçirdiklerini hatırlatan Mendi, bu proje ile 3 yıl sonunda 5 milyon bireye ulaşarak eğitim vermeyi amaçladıklarını dile getirdi.

– “Bütçe, gelir gider dengesi, tasarruf, yatırım ve borçlanma gibi temel konular işleniyor”

Mendi, Bütçemi Yönetebiliyorum Projesi ile Halk Eğitim Merkezleri’nde finansal okuryazarlığı düşük, bütçe yönetimi konusunda yeterli bilgi birikimi olmayan ailelere eğitim verdiklerini vurgulayarak, şu bilgileri de paylaştı:

“Ülke genelinde yaygınlaştırılacak eğitimlerde, bütçe yapma, gelir gider dengesini sağlama, tasarruf, yatırım yapma, borçlanma, finansal hak ve yükümlülüklerini bilme gibi temel konular işleniyor. TEB, 6-12 yaşındaki çocuklara yönelik ‘www.tebcocuk.com’ adresindeki TEB Çocuk İnternet sitesi ile eğlenceli eğitim modülleri ve oyunlarla bütçe ve tasarruf bilinci kazandırmayı amaçlıyor.
TEB Çocuk, tasarruf bilinci yüksek bireyler yetişmesine katkıda bulunurken, anne ve babalara da çocuklarına birikim bilinci aşılamalarında, tasarruf alışkanlığı kazandırmalarında ve paranın değerini öğreterek doğru harcamanın yollarını anlatmalarında yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra sanat yoluyla öğrenilen bilgilerin daha kalıcı olduğundan yola çıkarak 2014’te kurulan TEB Çocuk Tiyatrosu’nun ilk oyunu Rüzgar’ın Kumbarası ile de bugüne kadar 20 bin çocuğa tasarruf ve birikim alışkanlığının önemi anlatıldı.”

TEB, Küresel Para Haftası kapsamında kurum içinde çalışanların çocuklarına yönelik de bir kumbara tasarım yarışması başlattı. Yarışma ile TEB çalışanları çocuklarıyla hayallerindeki kumbarayı tasarlayacak. 6-12 yaşındaki çocukların tasarladığı kumbaralar, yarışma komitesi tarafından değerlendirilecek ve birinci seçilecek tasarımın maketi ürettirilerek 23 Nisan’da sergilenecek.