TEB: AŞIYA VE BİLİME GÜVENİN

0
12

Türk Eczacılar Birliği (TEB), vatandaşların aşıya karşı kararsızlığı ve özellikle bazı vatandaşların da aşıya karşı olmaları ile ilgili bir açıklama yaptı.

Esma ALTIN/ANKARA

Türk Eczacılar Birliği (TEB), vatandaşların aşıya yönelik karşıtlıkları ve kararsızlıkları ile ilgili bir açıklama yaptı. Aşıya güvenilmesi gerektiğine dikkat TEB; “Son dönemde ‘özgürlük’ kisvesine büründürülmeye çalışılan aşı karşıtlığı, bir yılı aşkın süredir yaşadığımız pandeminin sona ermesindeki en büyük engellerden birisi. Aşılar, hastalıklara karşı en basit, en etkili, en güvenli koruma yöntemidir. Aşı karşıtlarının argümanlarında sıklıkla başvurdukları ‘kısırlık, otizm’ gibi yan etkilerin bir karşılığı bulunmamakla birlikte aşılar hafif ve tolere edilebilir yan etkilerle kişiyi ve toplumu korumaktadır.” dedi.

- Reklam -

‘AŞI KARŞITLIĞI, EN BÜYÜK ENGEL’

Pandemi ile devam eden aşılama uygulamalarında vatandaşların aşılara karşı bir tutum sergilemesinin yanlış olduğunu ifade eden TEB şunları belirtti; “Covid-19 ile mücadele dünyanın dört bir yanında sürüyor. Ülkeler arasında eşit ve adil bir dağılım olmamakla birlikte aşılama çalışmaları devam ediyor. Bununla birlikte aşı kararsızlığı ya da aşı karşıtlığı da bir halk sağlığı tehdidi olarak gündemde yerini koruyor. Covid-19 aşılarına yönelik bilimsellikten uzak, spekülatif söylemler de bu sorunu besliyor. Esasında aşı karşıtlığının tarihi, aşılar kadar eski. Ne yazık ki bilimde yaşanan gelişmeler de bu duruma bir son verebilmiş değil. Oysa son dönemde “özgürlük” kisvesine büründürülmeye çalışılan aşı karşıtlığı, bir yılı aşkın süredir yaşadığımız pandeminin sona ermesindeki en büyük engellerden birisi. Bugün Covid-19 aşılarına yönelik kullanılan argümanların birçoğu ise geçmişteki başka aşılar için kullanılan söylemlerle aynı.”

Aşıya karşı alternatif yöntemlerin değil de, aşının kendisine başvurulmasını tavsiye ettiklerini söyleyen TEB, şunları kaydetti; “Bugün pek çok alanda bilimsel etkisi kanıtlanmamış tedavi yöntemlerini, bitkisel tedavileri, hatta yiyecekleri aşıya karşı alternatif olarak sunan isimlerle, söylemlerle karşılaşıyoruz. Aşılar, hastalıklara karşı en basit, en etkili, en güvenli koruma yöntemidir. Aşı karşıtlarının argümanlarında sıklıkla başvurdukları ‘kısırlık, otizm’ gibi yan etkilerin bir karşılığı bulunmamakla birlikte aşılar hafif ve tolere edilebilir yan etkilerle kişiyi ve toplumu korumaktadır. Öte yandan aşı uygulamaları Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi, ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi gibi pek çok bağımsız bilimsel kuruluş ve sağlık otoriteleri tarafından yakından ve titizlikle takip edilmektedir. Faz-3 aşamasına gelen bir aşının ruhsat alabilmesi için ciddi yan etkilerinin olmaması şartı olduğunu hatırlatmak isteriz.”

‘AŞILAMA GÜVENLİDİR’

Aşıların güvenli olduğu ve herhangi bir tehlike arz etmediğini vurgulayan TEB şunları bildirdi; “Aşılama güvenlidir ve aşıların yan etkileri basit ve geçicidir. Örneğin; kolunuzda yanma veya hafif ateş hissedebilirsiniz. Daha ciddi yan etkiler de olasıdır ancak bunlar son derece nadir görülürler. Aşıya ve bilime güvenin; kendinizin, sevdiklerinizin ve toplumun sağlığını riske atmayın.”

Öncelik grubuna giren vatandaşların aşılarını geciktirmeden olmaları gerektiğinin altını çizen TEB, aşı karşıtlığı ve kararsızlığı yaşamanın aynı zamanda salgın sürecini uzatacağını da hatırlattı. TEB: “Aşı karşıtlığı ve aşı kararsızlığı sadece aşı olmayan kişilerin hayatını riske atmaz; salgının devamına da neden olur. Aşılama hizmetlerinin kamusal bir sorumluluk olduğu unutulmamalı ve aşıya dair tüm süreçler topluma şeffaf bir şekilde aktarılmalıdır.  Aşı karşıtlığına ilişkin, halk sağlığını bütüncül bir şekilde koruyacak politikalar geliştirilmelidir.” şeklinde konunun ciddiyetini ortaya koydu. 

- Reklam -