TDMMB: Ermenistan’ı şiddetle kınıyoruz

0
7

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği,Ermenistan’ın ağır silahlarla Azerbaycan toprağı Karabağ’daki saldırısını şiddetle kınadı.


Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği,Türk Dünyası Komisyonu başkanlığınca hazırlanan Karabağ konulu Kamuoyu duyurusu şöyle:


“Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği, Türk Dünyası’nda, dilde, fikirde, işte birlik fikrinin, mühendislik mimarlık ve şehircilik alanında da hayata geçirilmesi, mesleki eğitimlerin, mesleki gelişmelerin ve alan uygulamalarının müşterekliğinin sağlanmasının yanında; çeşitli sebeplerle tahrip olan, kaybolmaya yüz tutan ve bulunduğu coğrafya dışında bilinmeyen mimari eserlerin durum tespitlerini yaparak yok olmalarının önüne geçmek ve bilinmelerini sağlamak amacıyla  kurulmuştur.
Kurumumuz ayrıca, Türk Dünyası’nın uluslararası camiada  temsil edilmesi, karşılaştığı her türlü problemin çözüme kavuşturulması noktasında da inisiyatif alarak öncü rol oynamaktadır. Bu doğrultuda, yaklaşık 30 yıl önce , Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne kasteden, başta Hocalı katliamı olmak üzere, masum, savunmasız kardeşlerimizi acımasızca katleden Ermenistan’ın 28 Eylül 2020 tarihinde, ağır silahlarla Azerbaycan toprağı Karabağ’daki kardeşlerimize saldırmasını şiddetle kınıyoruz. Dünyanın gözü önünde cerayan eden ve son olarak varılan ateşkes anlaşmasına bile sadık kalmayarak Azerbaycan’ın Karabağ dışındaki şehirlerine füzelerle saldırmak suretiyle, sivil kardeşlerimizi şehit etmelerini, yaralamalarını en ağır biçimde lanetliyoruz.
Buradan dünya kamuoyuna da seslenmek istiyoruz. Unutulmasın ki, Azerbaycan yalnız değidir. Başta Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz, milletimiz olmak üzere, bütün Türk Dünyası tek yürek, tek bilek Can Azerbaycan’ımızın yanındayız. Ayrıca, Karabağ gerçek sahibine kavuşuncaya, Azerbaycan toprağı oluncaya kadar mücadelemiz devam edecektir. İnanıyoruz ki geçmişte olduğu gibi Karabağ’da ve haksız yere işgal edilen bütün topraklarda Azerbaycan bayrağı dalgalanacaktır.
Buradan, Türkiye’den, topraklarını savunmak, işgalden kurtarmak için şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Allah tüm Azerbaycanlı kardeşlerimizin yardımcısı olsun. Unutulmasın ki, biz hep birlikte Türk milletiyiz.”