TCG ANADOLU

0
29

SSB İsmail Demir gazeteci Hakan Çelik’e verdiği röportajda TCG Anadolu’nun en geç 2022 sonunda envantere gireceğini söyledi Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, gazeteci Hakan Çelik’in savunma alanındaki faaliyetlere ilişkin soruları yanıtladı. İsmail Demir TCG Anadolu projesi ile ilgili olarak da bazı önemli açıklamalarda bulundu.

Hakan Çelik’in “Anadolu gemisi ne zaman devreye giriyor?” sorusuna İsmail Demir en geç tarihin 2022 olduğunu belirterek, “Planlanan tarih 2022’nin sonuydu. Bu tarihi de öne çekmek için Cumhurbaşkanımız söz aldı. Daha da erkene çekmek istiyoruz. Anadolu gemisi, denizlerde paradigmayı değiştirecek nitelikte. Zırhlılar ve helikopterlerle birlikte üzerinde İHA ve SİHA’ları da taşıyabilecek. Çok amaçlı operasyonlarda kullanılabilecek.” ifadeleri ile yanıt verdi.
Hakan Çelik’in “Üzerine İHA-SİHA inebilen buna benzer başka bir gemi var mı?” sorusuna İsmail Demir, verdiği cevapta “Hayır, Anadolu gemimiz bu anlamda dünyada ilk olacak. Cumhurbaşkanımız daha sonraki bir aşamada farklı tipte bir uçak gemisi geliştirilmesi hedefini de ortaya koydu.” ifadelerine yer verdi.
“TCG ANADOLU, SİHA gemisi olacak”
SSB İsmail Demir Mart 2021’in başında NTV’ye verdiği röportajda Bayraktar TB2 SİHA sistemlerinin özel bir varyantının TCG ANADOLU’ya konuşlandırılacağını ifade etti. Demir açıklamasında, “Anadolu’ya iniş/kalkış yapan İHA, onun için özel tasarlanan TB2’ler ve diğer sabit kanatlı platformlar söz konusu. Anadolu’yu SİHA gemisi yapmak gündemde.” ifadelerinde bulundu. Baykar Savunma tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden Bayraktar TB3 SİHA sisteminin, TCG ANADOLU için özel geliştirilen Bayraktar TB2 temelli SİHA sistemi olmasının yanı sıra katlanabilir kanat yapısına sahip olması planlanıyor.
TCG Anadolu LHD’nin bir silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisine dönüştürülmesi sürecinde katlanabilir kanatlara sahip olacak 30 ila 50 arasındaki Bayraktar TB3 SİHA platformu gemiye konuşlandırılacak. Bayraktar TB3 SİHA sistemleri TCG Anadolu’nun güvertesini kullanarak iniş-kalkış yapabilecek. TCG ANADOLU’ya entegre edilecek komuta merkezi ile de aynı anda en az 10 adet Bayraktar TB3 SİHA’nın operasyonlarda kullanılabileceği ifade edilmektedir.
TCG Anadolu’nun pistinden ‘taktik’ sınıf İHA kalkabilecek
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından Sedef Tersanesinde çalışmaları süren TCG Anadolu’daki son durumun bizzat incelenmesi adına gemiye bir ziyaret gerçekleştirilmişti.
Bakan Varank tarafından geminin incelenmesi sırasında yapılan açıklamada TCG Anadolu ile Türkiye’nin yeni kabiliyet ve kazanımlar elde edeceğinin altı çizilmişti. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada ise, COVID-19 pandemisi sebebiyle TCG Anadolu’nun Deniz Kuvvetleri’ne tesliminin 2020’den 2021’ye ertelendiği açıklanmıştı.  Ayrıca önemli bir husus olarak geminin teslimi sırasında yetişmese bile Anadolu’da uçak platformları yerine İHA’ların konuşlandırılabileceği de ifade edilmişti. 
TCG Anadolu Türkiye’nin gücüne güç katacak bir gemi. Yeni yapılan ihalarımızı taşıyacak ve düşmana korku salacak. Türkiye’nin böyle gemilere ihtiyacı var. Sürekli ülkemiz dışlanma tehdit edilmeyle karşı karşıya.
Müslüman karşıtı devletler tarafından engellenmeye çalışıyoruz. İsteniliyor ki Türkiye silah sahibi olmasın bizim sözümüzden çıkmasın. Âmâ Türkiye o devletlerin etkisi altında kalacak bir devlet değil sürekli ekonomiyle tehdit ediliyoruz bunun sebebi ise karşı çıkmamız susmamamız. Âmâ eminim ki doğru yoldayız. Çünkü tüm devletler silahlanma yarışına girmişken biz oturup izleyemeyiz. Bizimde herhangi bir durumda kendimizi savunabilmemiz gerekiyor. Eğer sesimizi çıkarmazsak silahlanma yarışına girmezsek bizden daha kötü durumda olan güçsüz devletler bile yarın bir gün bize kafa tutup tehdit edecek konuma gelecek.
Eğer susup sesimizi çıkarmazsak devletlerin etkisi altında olursak ülke içindeki her şeye karışır hale gelecekler şuanda yapıyorlar zaten. Yani başka ülkeler tarafından yönetilecek. Biz öyle bir ülke değiliz. Ülkemizin bağımsızlığı, özgürlüğü çok önemli. Bir sürü devletle ayrı ayrı savaşıyoruz terör örgütüyle ayrı savaşıyoruz. Çünkü susturulmak isteniyoruz.
Bizimde sanayimizi geliştirip silahlar üretip kendimizi savunur hale gelmemiz gerekiyor. Bunu yapmamız gerekiyor ki sesimiz çıksın, Güçlü bir devlet konumuna gelelim.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz