TBMM Başkanı Şentop, Tarihçi Mehmet Genç’in cenazesine katıldı

0
8

Burçak BOZKUŞ – Mertcan ÖZTÜRK / İSTANBUL (DHA) – İKTİSAT tarihi alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Mehmet Genç, İstanbul’da son yolculuğuna uğurlandı.
Mehmet Genç, tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 87 yaşında vefat etti. 
Genç için Fatih Camii’nde cuma namazına müteakip tören düzenlendi. Cenaze namazında TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Mustafa Demir ve Hasan Turan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.
Cenaze namazını İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Emin Maşalı kıldırdı. Mehmet Genç, cenaze namazının ardından Fatih Camisi haziresinde toprağa verildi. 

“YERİ DOLDURAMAYACAK BİR ALİMDİR”
TBMM Başkanı Şentop, cenaze namazının ardından yaptığı konuşmada, Yahya Kemal Beyatlı’nın Rubai adlı şiirini okudu. 
Şentop, “Hocamız sadece bütün hayatını bir ilim sevdasına, ilim aşkına vermişti. Ona dünya ve içindeki her şeyden bir ortak koşmamıştı. Bütün hayatı ilmi ve hakikati elde etmek için geçti. Son bir buçuk yıldır ağır bir tedavi görüyordu. O esnada da birçok arkadaşımız şahittir, tetkiklerini, araştırmalarını, çalışmalarını, okumasını, yazmasını devam ettirdi. Yeri dolduramayacak bir alimdir. Bizim zihniyet dünyamızdaki büyük boşluğu, bir hafıza kaybını doldurmak için bir ibadet aşkıyla şevkiyle çalıştı” dedi.

“DÜNYA BÜYÜK BİR OSMANLI ALİMİNİ KAYBETTİ”
Tarihçi Mehmet Genç’in öğrencisi İhsan Ayal ise, “Yapmış olduğu çalışmalar tek başına titizlikle çalışmıştı. Hocamızın yeri bundan sonra doldurulabilir mi inşallah doldurulur. Çok üzüntülüyüz. Türkiye sadece büyük bir alimini kaybetmedi. Dünya büyük bir Osmanlı alimini kaybetti.  Hoca sadece tarihçi değildi. Bana göre hoca aynı zamanda Türkiye’nin yaşayan en büyük filozofuydu. Hepimizin başı sağ olsun” diye konuştu. 

(FOTOĞRAF)