TARIM – TARIM – TARIM

0
212
- Reklam -

Zam yağmuru ne yazık ki dinmiyor. Herkesin gözü artık bunun durulması yönünde olsa da bir yandan da insanlar artık şaşırmaktan dahi vazgeçti.
Dünyanın boğuştuğu enflasyon belasıyla bizler aslında net olarak uğraşamıyoruz bu belli.
Örnek vermek gerekirse günümüzde yaşanan olayların dışında yıllarca ambargoyla uğraşmış İran sürekli aslında bu belaların içerisindeydi. Fakat bu zamların ve ekonomik buhranı ustaca göğsünde yumuşattığı için yıllardır halka yansıyan büyük bir yaşam zorluğu yoktu. Özellikle halka para yardımı açısından öyle bir sistem kurmuşlardı ki bu sayede halk zamlardan bayağı habersizdi desek çok da yalan olmaz. Fakat son dönemde bu gücünü yitiren İran hükümeti artık ne yazık ki halkına bu durumu hissettirmeye başladı. Bunun tek sebebi aslında elindeki kaynakları doğru değerlendiresi diyebiliriz.
Yani ne demek istiyoruz? Kaynaklar doğru kullanıldığı her vakit aslında ekonomi bir o kadar iyi yönetilebiliyor.
Biz petrol rezervleri olan, yüksek teknolojili ürünler üreten bir ülke ne yazık ki değiliz. Son zamanlarda savunma sanayisinde kay ettiğimiz yol dışında söylüyorum bunu. Fakat bizim elimizde dünyada her gerçekten daha da gerçek bir alan var. Tarım ve hayvancılık. Rusya bile savaşın ambargonun ortasında tüm dünyaya buğdayla hala rest çekebilirken biz elimizdeki fırsatların farkında değiliz sanırım. En acil biçimde çiftçiye destek verilmeli ve tarımda gerçekten profesyonel bir hale gelmeliyiz. Bu kaynak tükenmeyecek, ihtiyacı hiç azalmayacak bir alan. Hatta belki on yıllarca sürecek olan Rusya- Ukrayna savaşının boşluğunda tüm dünya piyasasını da ele alabileceğimiz bir alan. Acilen akıllı olmamız gerek diyorum ve başka söze gerek olduğunu da düşünmüyorum.
Kalın sağlıcakla…

- Reklam -