MANİSA’da 200 yıllık tarihi Yeni Han’daki dükkanların resmi kurumlara bedelsiz yada cüzi bir miktarla kiralanması hanın boş kalmasına ve eski cazibesini kaybetmesine neden oldu.

Manisa’nın Şehzadeler İlçesi’nde çarşı merkezindeki tarihi Yeni Han’daki birçok dükkan kapandı. Manisa Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü arasında paylaşılamayan ve mahkemelik olan han, 2005 yılında 2 milyon liraya restore edilmişti.

MANISA’DA YORESEL ESYALARIN URETILDIGI VE SATILDIGI TARIHI YENI HANDAKI BIRCOK DUKKAN RESMI KURUMLARA KIRAYA VERILDI. KURUMLARIN BU DUKKANLARI KULLANMAMASI VE BOS KALMASI ILE BIRLIKTE HAN ESKI CAZIBESINI KAYBETTI. HAN ESNAFLARINDAN FUNDA DEMIREL(FOTOGRAFTA), TARIHI YERIN YENIDEN CANLANMASI ICIN TARIHI VE KULTUREL URUNLER URETEN ISYERLERININ OLMASI GEREKTIGINI SOYLEDI.
(FOTO:NERMIN UCTU/MANISA,DHA)

Manisa’ya özgü yöresel ürünlerin üretildiği ve kentin tarihini yansıtacak el işlerinin yer aldığı han esnaflarından Funda Demirel, handa yer alan dükkanların çoğunun resmi kurumlara verildiğini ve bu kurumların da dükkanları kullanmadığını dile getirdi.

Dükkanların sadece ofis olarak kullanıldığını ya da tamamen boş bırakıldığını kaydeden Demirel, “Kurumlara verilen yerlerde bir üretim ya da satış olmaması ve hanın cazibesini kaybetmesi nedeniyle insanlar bu tarihi mekana uğramaz oldu. Eskiden halıcı, bakırcı, ahşap ustaları vardı.

Burada yöresel el sanatları üzerine faaliyet göstermeniz gerekiyordu. Eskiden güzel bir konsept vardı. Kiraya verilecek alanların ne iş yapacağı belliydi, aksi halde kiraya verilmiyordu. Ancak daha sonra han cazibe merkezi olmaktan çıktı. Buraya bir kere gelip gezen turist ikincisinde gelmez. Çünkü sadece iki üç dükkan açık kaldı” dedi. Tarihi hanın yok olduğunu kaydeden Demirel, hanın eski konseptine kavuşması gerektiğini savundu.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.