Ana Sayfa Yaşam Haberleri Tarihi hamam'a asma kilitli önlem

Tarihi hamam’a asma kilitli önlem

-

Edirne’nin Keşan İlçesi’nde 16’ncı yüzyılın başlarında inşa edilen tarihi hamam, madde bağımlıları ve define avcılarından korunmak için etrafına tel örgü ve kapısına yapılan demir kapıya kilit takıldı.

Osman Dönemi’nden kalma bölgede tek tarihi eser olan ve büyük kısmı halen ayakta kalan tarihi hamam’ın çevresine, madde bağımlıları ve define avcılarından korumak amacıyla tel örgü çekilerek, giriş kısmına ise üzerinde asma kilit bulunan demir kapı konuldu. Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü hamamın onarım projesi hazırlayarak restorasyonunu için hazırlaklarını sürdürüyor.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, tarihi hamamın bölgede büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek,

“Hamam Keşan’ın ve bölgenin en önemli eserlerinden biri. Hersekzade Ahmet Paşa Camii ile birlikte bir ecdat yadigarı. Hamam Hersekzade Vakfı yapıları içinde yer alması nedeniyle de önemlidir. Çünkü bu hamam bölgenin en önemli Osmanlı dönemi yapısı olan camii ile bir bütün oluşturmakta ve mutlaka korunması gerekir”

Engin Beksaç, tarihi yapının madde bağımlıları, evsizler ve define arayanlar tarafından oldukça deforme edildiğini ifade etti. Tel örgü ve asma kilitli demir kapının çözüm olmayacağını söyledi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Edirne Bölge Müdürlüğü yetkililer ise hamam restorasyonunun kurul tarafından projesinin onaylandığını ancak 2016 yatırım programı dahilinde olmadığını ve yakın zamanda herhangi bir restorasyon çalışma yapılmayacağını bildirdi.

Bu Haberler Kaçmaz!

Ay dede hastalığına dikkat

Yüz ve göbek çevresinde yağlanma ile kendisini gösteren ve vücudun fazla kortizona maruz kalmasıyla ortaya çıkan Cushing Sendromu halk arasında ‘Ay dede’ sendromu olarak da biliniyor.