İZMİR’in Mezarlıkbaşı semtinde tarihi sinagogların bulunduğu mahallede bir dönem Yahudi cemaatinin yönetim evi olarak kullanılan, içinde geniş bahçesi bulunan ‘Tarihi Hahamhane’, evsizlerin barınağı oldu.

IZMIR’IN MEZARLIKBASI SEMTINDE SINOGOGLARIN BULUNDUGU MAHALLEDE BULUNAN BIR ZAMANLAR YAHUDI CEMAATININ YONETIM YERI OLARAKTA KULLANILAN HAHAMHANE BAKIMSIZLIKTAN VIRANEYE DONDU. (FOTOGRAF DHA MUSTAFA OGUZ IZMIR)

Kapısı kilitli olan tarihi hahamhane’nin duvarında bir insan geçebileceği genişlikte delik açıldığı görüldü. 2007 yılında Konak Belediyesi tarafından kurtuluş projesi hazırlanan, ancak bugüne kadar hayata geçirilmeyen, 19’uncu yüzyılın ortalarında inşa edilen tarihi yapının çatısı, yağan yağmurlarla çöktü, kapı ve penceresi kırıldı, içerisi kullanılmaz hale geldi. Kaderine terkedilen yapı çöplüğe dönüştü. Çevre esnafı, evsizlerin burada barındıklarını söyledi.

Hahamhanenin içindeki eşya ve tekstil ürünlerinin ise Yahudi cemaati tarafından restorasyonunun yapılması için uzmanlara verildiği belirtildi.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.