TARİ-(B)-KAT

0
113

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2.sınf öğrencisi Enes KARA ’nın ölümü tüm Türkiye’yi yasa boğduğu gibi yine tarikatların nasıl bir tehlike oluşturduğunu gözler önüne sermiştir.


Üniversite yurtlarının % 80’  inin işletmesi  tarikatların elinde olduğu ,yine dershane ,özel okul eğitim sektörünün büyük bir çoğunluğunun işletim hakkı tarikatlarda. 


Peki bu tarikatlar gerçekten gençlere öğrencilere hayır dualarını almak  için dini bilgiler öğretmek mi hedefleri?
Yoksa bir savaşçı mı yetiştiriyorlar?

- Reklam -


Benim düşüncem  dinimizi öğretmek sevdirmek dışındaki amacını aşan suistimal eden tarikatlardaki mensup olan  bu mürid ’ler  ile dağdaki terörist arasında bir fark göremiyorum.


Çünkü ikisin de de  bu insanlar inançları umutları  ile sömürülüyorlar  sisteme, düzene karşı gelmek, kendi sistemlerini dayatmak için kullanılıyorlar.


15 Temmuz’da da öyle olmadı mı?
Din;  Allah tarafından peygamberler aracılığıyla gönderilen, akıl sahiplerini kendi istek ve hür iradeleriyle hayırlı olan şeylere sevk eden ilahî kurallar bütünüdür.
Kendi istek ve hür irade..


O kadar açık ki ,yani Allah ile kul arasında , kulun tasarrufunda. ..bir aracıya gereksinim duymaksızın…
Dinde zorlama yoktur. Sen zorla İbadet yaptıramazsın gönülden yapmayınca da adı ibadet olamaz zaten. Korkutarak, şart koşarak, zorlayarak, cehennem ateşinde yanacaksın diyerek ibadet olmaz. İslam dini böyle bir din değil. İslam tevhid dinidir. Esas olan Allah inancıdır. 


İslam akla önem verir. İslam kolaylık dinidir. İslam barış dinidir. İslam sevgi dinidir. İslam sosyal adaleti sağlayan bir dindir. İslam ruhbanlığı ( elini eteğini hersey den çekip sadece ibadet etmek ) yasaklar. İslam güzel ahlak dinidir. İslam temizliği emreder.
Dinimizi bu şekilde anlatmak sevdirmek varken gece gündüz ibadete zorlamak, korkutmak, cehennemde yanarsın demek hiçbir hocanın, alimin, din görevlisinin görevi değildir. 


Allah sığınaktır, karşılıksız seven, her daim kapısına gidebileceğin suçlu dahi olsan huzuruna çıkabileceğin, her isteğini söyleyebileceğin şükrünü affını iletebileceğin en yüce varlıktır. 

 
Bu yüzdendir ki Kul ile Allah arasına girmek kimsenin haddi değildir.
Birkaç gün önce intihar edip hayatına son veren Tıp öğrencisi Enes KARA zorla istemeyerek gittiği, işletmesini tarikatın yaptığı bir yurtta daha fazla dayanamayıp, nasıl bir akla mantığa sığmayan bir inancı bir ibadeti dikte edip baskı altında tuttularsa hayata olan inancını kaybetmesine gencecik bir insanın ölümüne neden olmuşlardır.


Aileler bu tür yerleri çocukları için güvenli bulmakta  din eğitimi olan bir yer olarak görmekteler. Çocuklarınız için en güvenilir yer ailelerin fikirleridir bilgileridir inançlarıdır ibadetleridir hayata bakışlarıdır merhametleridir sevgileridir.
Önce siz kendinizi yetiştirin sonra çocuklarınızı.  
Allah ile kendi aranıza kimsenin girmesine izin vermeyin. 

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz