• Haberler
  • Yazarlar
Ana Sayfa Yazarlar Tanzim satış geçici çözümdür!

Tanzim satış geçici çözümdür!

-

Sebze ve meyve fiyatlarındaki aşırı yükselişi dizginlemek amacıyla belediyeler Ankara ve İstanbul’da tanzim satışlara başladı.

Patatesten soğana, domatesten salatalığa, elmadan portakala çeşitli ürünler piyasaya göre yüzde 50’ye varan oranlarda ucuza satılıyor.

Sevindirici bir gelişme.

- Reklam -

++

Ama hemen söylemeliyim ki, sebze ve meyvedeki fiyat artışlarına karşı tanzim satış kalıcı değil geçici bir çözümdür.

Gerçek çözüm, köyden kente göçü önlemek, tarımsal alanları korumak, çiftçiye tohumu-gübreyi-ilacı ucuza vermek, modern tarım yapılmasını sağlamak, ürünlerin aracılar tarafından ucuza kapatılıp haksız kazanç sağlanmasına engel olmak, spekülatif amaçlı depolamalara göz yummamak ve çiftçiye hangi ürünü ne kadar yetiştireceğine ilişkin planlama yapması konusunda yardım etmekten geçer.

++

Tanzim satış çalışmaları yerel seçime kadar seçmen tepkisini önlemeye yarar sadece. Daha uzun soluklu olmaz.

Tarımı geliştirip üretimi artırırsanız aracılar, kabzımallar, zincir mağazalar ne yaparlarsa yapsınlar fiyatları istedikleri gibi ayarlayamaz.

++

Geçen ay sebze ve meyve fiyatlarındaki artışı değerlendiren bir yazımı şöyle bitirmiştim:

“Fiyatlar düşürülmek isteniyorsa üretim artırılmalıdır.

Bugün Türkiye’de tekstil ürünlerinin adeta sudan ucuz hale gelmesinin ardında tekstil sanayicilerinin ahlakı, dürüstlüğü ve insafından çok bu sektörde yoğun rekabet ve fazla üretim olması gerçeği yatmaktadır.”

Sözümün dinlenmesi için sakal mı bıraksam acaba?

- Reklam -
Nuri Kayış
Nuri Kayışhttps://sonsoz.com.tr
Gazeteciliğe 1977 Son Havadis gazetesinde başladı, Hür Anadolu, Başkent, Ulus, Günaydın ve Sabah gazetelerinde çalıştı. RTUK Başkanlığı yapan yazarımızın 14 adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

İdlib, Dolar ve Ekonomi

Son günlerdeki gelişmeler baş döndürücü şekilde devam ediyor.

Sıkı para politikasının sonu mu?

İktidar tarafından açıklanan son kararlar bende iktidarın sıkı para politikaları uygulamasından vazgeçtiği ya da vazgeçmek zorunda kaldığı izlenimini doğuruyor.

Aselsan’dan tarihi sipariş rekoru

ASELSAN'ın bakiye sipariş tutarı 10,2 milyar doları aşarak tarihi zirve seviyesine ulaştı.

Kıkırdak hasarı olan hastalara nakil umudu

Karaciğer ve böbrek nakillerinde olduğu gibi organlarını bağışlayan donörün kıkırdağı, ihtiyacı olan hastalara nakledilebiliyor.

Anne adayları hazır gıdalardan uzak durmalı

Memorial Kayseri Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nden Doç. Dr. Semih Zeki Uludağ, tüp bebek sürecindeki anne adaylarına beslenme konusunda uyarılarda bulundu.

Başkent’te rögar kapakları yenileniyor

ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkent’in bulvar, cadde ve sokaklarında bulunan kanalizasyon baca kapaklarını (rögar) yeni tasarım rögar kapaklarıyla değiştirmeye başladı.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz