Ana Sayfa Yazarlar Tanzim satış geçici çözümdür!

Tanzim satış geçici çözümdür!

-

Sebze ve meyve fiyatlarındaki aşırı yükselişi dizginlemek amacıyla belediyeler Ankara ve İstanbul’da tanzim satışlara başladı.

Patatesten soğana, domatesten salatalığa, elmadan portakala çeşitli ürünler piyasaya göre yüzde 50’ye varan oranlarda ucuza satılıyor.

Sevindirici bir gelişme.

++

Ama hemen söylemeliyim ki, sebze ve meyvedeki fiyat artışlarına karşı tanzim satış kalıcı değil geçici bir çözümdür.

Gerçek çözüm, köyden kente göçü önlemek, tarımsal alanları korumak, çiftçiye tohumu-gübreyi-ilacı ucuza vermek, modern tarım yapılmasını sağlamak, ürünlerin aracılar tarafından ucuza kapatılıp haksız kazanç sağlanmasına engel olmak, spekülatif amaçlı depolamalara göz yummamak ve çiftçiye hangi ürünü ne kadar yetiştireceğine ilişkin planlama yapması konusunda yardım etmekten geçer.

++

Tanzim satış çalışmaları yerel seçime kadar seçmen tepkisini önlemeye yarar sadece. Daha uzun soluklu olmaz.

Tarımı geliştirip üretimi artırırsanız aracılar, kabzımallar, zincir mağazalar ne yaparlarsa yapsınlar fiyatları istedikleri gibi ayarlayamaz.

++

Geçen ay sebze ve meyve fiyatlarındaki artışı değerlendiren bir yazımı şöyle bitirmiştim:

“Fiyatlar düşürülmek isteniyorsa üretim artırılmalıdır.

Bugün Türkiye’de tekstil ürünlerinin adeta sudan ucuz hale gelmesinin ardında tekstil sanayicilerinin ahlakı, dürüstlüğü ve insafından çok bu sektörde yoğun rekabet ve fazla üretim olması gerçeği yatmaktadır.”

Sözümün dinlenmesi için sakal mı bıraksam acaba?

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Nuri Kayış
Nuri Kayışhttps://sonsoz.com.tr
Gazeteciliğe 1977 Son Havadis gazetesinde başladı, Hür Anadolu, Başkent, Ulus, Günaydın ve Sabah gazetelerinde çalıştı. RTUK Başkanlığı yapan yazarımızın 14 adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.

Bu Haberler Kaçmaz!

Obeziteye karşı haftada 5 gün 45 dakika tempolu yürüyüş

 DÜNYA Sağlık Örgütü tarafından 'Sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi' olarak tanımlanan obezite için bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları yapılıyor. Ege Üniversitesi...