Suudi Arap gene yapacağını yaptı

113

Dünkü Kudüs yazımda söylemiştim “Araptan, Araba fayda yok” diye. Fayda olmasa iyi de satarlar demeye utanmıştım. İsrail televizyonlarından bir tanesi Amerika İsrail ve iki tane araba ülkesinin Kudüs konusunda anlaştığını açıkladı o iki ülkenin de Suudi Arabistan ve Mısır olduğunu söyledi.

Şimdi gelelim sonuca. Yıllardır, “Araptan medet ummayın, onlardan dost olmaz, ne birbirlerine ne de bize bir fayda gelmez” diye söyler dururum. Yanılmadığım malesef çok açık. Ak Parti iktidara geldiği günden beri Arap ülkelerine çok yakın oldu. Özellikle Suudi Arabistan’la ilişkiler ilerledi, Suriye hariç hemen hepsiyle yakınlaştı. Türkiye Arapların yerine Filistin konusunda hassasiyet belirtirken, maddi gücü yüksek arap ülkelerinden destek gelmedi. Pek çoğunuz buna şaşırmamıştır. Çünkü alıştık biz onları bu haline. Sadece kendisini düşünen prenslerin yönettiği abuk sabuk ülkeler bana göre. Maalesef Mekke Türklerin elinde olsaydı, bugün çok daha farklı ve yararlı şeylere hizmet ederdi. Ama Osmanlı’nın ayağını kaydıran araplar, yüzlerini Avrupa ve Amerika’ya döndüler. Sırtlarını da İslam dünyasına. Laf olsun beri gelsin diye İslam toplantılarına misafir gibi gelip yiyip içip gidiyorlar işte. Dostlar alışverişte görsün misali. Ancak hac ziyareti yapan müslümanların üstünden trilyonlar kazanan Suudi Arabistan, Filistin için parmağını bile kımıldatmıyor, özellikle de İslam dünyasının hassasiyeti olan Kudüs konusunda. Bu yetmiyormuş gibi de kapalı kapılar ardında üçlü ittifakı sağlamışlar. İsrail, Amerika ve Suudi Arabistan. Mısır’da cılız bir ses çıkartarak kendini kamufle etmeye çalıştı. Ancak dikkatinizi çekerim her zaman Müslümanı sırtından bıçaklayan Suudi Araplar olmuştur. Osmanlıyı İngilizce sattılar, Kudüs bu hale dönüştü tarih tekerrürden ibarettir. Bugün güne yine İslam dünyasını sırtından hançerleyerek, özellikle Filistinli arap kardeşlerini satarak, ABD ve İsrailli Kudüs konusunda anlaşmaya varmış. Amerikadayken , tanıdığım epey bir Suudlu sayesinde karakterleri konusunda yeterli bir fikre sahip oldum. Keşke tanımasaydım. Edindiğim izlenimler yıllar önceki atalarının hemen aynısını yansıtan bir ırk olduğu konusunda kafama yerleşti. İnsanları genellemeyi sevmem ama bu Suudi Arabistan’ın bugüne kadar yaptıkları ve yapmaya devam ettikleri apaçık ortada.

Biz gene ses çıkarmaya çalışalım ama kötü olan Türkiye olur bunlar Amerika için sülalelerinin satarlar. Bunuda pek çok sebebi var tabi hepsi parayla ilgili. Petrollerinin kontrolü Amerika’nın elinde, kendilerine de oldukça yüklü miktar servet düşüyor, “tahtımıza dokunmayın, ne derseniz yaparız” vaziyetinde Amerika’nın kanatları altında yaşıyorlar. Tabi verdikleri taviz çok önemli değil, kişilik yetersiz olunca. Demem o ki Suudi Arabistan “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” lafını geçmiş, satış işlemini gerçekleştirmiştir.

Yine ne varsa Filistinlilere, Müslüman olmayan ülkelerden destek var. Ne acı…
Bence bunu burada bırakıp yürümeyelim bu konuyu iyice tartışıp Arabistan’ı İslam birliğinden çıkartalım. Bakın gerçek yüzleri nasıl ortaya çıkacak.

ALMANLAR ŞAŞIRMIŞ

İnternette bugün BUNTE dergisine bakıyordum. Küçük bir fotoğraf gördüm, üstünde “bu kadın 71 yaşında” yazıyordu. Fotoğrafa yakından bakınca küçük bir şok yaşadım. Fotoğraftaki kadın Ajda Pekkan’ın ta kendisiydi. Çok güzel giyinmiş bakımlı bir fotoğraftı. Ama yaş doğru değildi. Çocukluğumda gazetelerde doğum tarihi olarak 1943 yazıyordu, hatırlıyorum. Annem de ben Ajdadan üç yaş küçüğüm diyordu. Dolayısıyla annemden üç yaş büyük olan Ajda’nın 71 yaşında olması mümkün değil, Üstelik gerçek yaşı onu daha da mükemmel kılıyor.