Suriye’ye Kara Harekatı için hazırlık var. Genelkurmay Başkanlığı tarafından Suriye’ye başlatılan askeri harekat henüz karadan askeri birliklerin Suriye topraklarına girmediği açıklandı. Geçit açma faaliyetleri devam ettiği vurgulandı.

Suriye’ye Kara Harekatı için hazırlık var

Suriye’ye Kara Harekatı için Gaziantep’te Havuzlubahçe bölgesinde Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYGEM) tarafından Basın Koordinasyon Merkezi açılıyor. Resmi bilgilendirmeler Başbakanlık BYGEM tarafından verilecek.

Askeri kaynaklar Suriye’ye Kara Harekatı için ayrıntılı bilgi henüz vermedi ve askeri harekatın hudut güvenliğini sağlamak olduğunu vurguladı.

ASKERİ KAYNAKLARDAN ALDIĞIMIZ BİLGİLER ŞÖYLE:

Bu sabah Suriye kuzeyinde başlatılan harekatın amacı;
1. Hudut Güvenliğini sağlamak,
2. DEAŞ ile mücadele kapsamında KOALİSYON Güçlerine destek vermek,
3. Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak.
Bu kapsamda;
1. 04:00’da Sınırdan TOPÇU ve ÇNRA atışları başlatıldı,
2. 04:05 Daha önceden belirlenmiş belli noktalardan geçiş için iş makinaları geçitler açılmaya başlandı.
3. 05:45’te TOPÇU ve ÇNRA atışları sona erdi.
4. 06:08 ilk Hava harekatı icra edildi.
5. 06:08 Hava harekatı icra edildi.
6. 06:10 Hava harekatı icra edildi.
7. 06:30 Hava harekatı icra edildi.
05:45’te başlayan TOPÇU ve ÇNRA atışları sona erdi.

Şu an için bir kara harekatı başlamış değil. Geçit açma faaliyetleri devam ediyor.

Bu atışlar sonucunda tespit edilen toplam 63 hedefe 224 atım yapıldı, müteakiben atışlar kesildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Müşterek Özel Kuvvetleri ve koalisyon uçakları tarafından Suriye’nin Cerablus kentinden IŞİD’i temizlemek için başlatılan operasyon dünya medyasına da yansımaya başladı. Ankara henüz kara birliklerinin Suriye’ye girmediğini vurgularken, Reuters ise ismini vermediği üst düzey bir Türk yetkiliye dayanarak “Bir grup Türk özel kuvveti kuzey Suriye’ye girdi” ifadesini kullandı. BBC’ye göre sınırda 1500 Suriyeli muhalif savaşçı var. İşte operasyonun ilk saatlerinde dünya medyasına yansıyan bazı yorumlar…

Türkiye Başbakanlık Ofisi Türk ordusunun ABD liderliğindekikoalisyon desteğinde Suriye sınırını IŞİD’den temizlemek için operasyon başlattığını açıkladı. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre 500 Suriyeli muhalif sınırın Türkiye tarafına yığıldı.

Ankara’ya göre PKK’nın Suriye’deki uzantısı olan PYD tarafından liderlik edilen Suriye Demokratik Güçleri (SDG) yetkilisi Nasır Hac Mansur, Cerablus’a girmeye hazırlanan güçler arasında “Türk özel kuvvetlerinin yanı sıra teröristlerin de bulunduğunu” öne sürdü. SDG, “doğrudan veya dolaylı işgal planlarına karşı ülkeyi savunmaya hazır olduğunu” açıkladı.

FACEBOOK YORUMLARI