Suriyeliler aşı politikasını aksattı

0
187

ANTALYA’da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Savan Günay, 2010 yılında Vietnam’da kreşlerin kapanmasına neden olan su çiçeğinin bir alt grubu olan el, ayak, ağız hastalığının Türkiye’de artış gösterdiğini belirterek, ülkeye giren Suriyelilerin aşılanması gerektiğini söyledi.
Türkiye’de başarıyla sürdürülen aşı politikasının, ülkeye giriş yapan mülteciler nedeniyle sıkıntıya girdiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Savan Günay, kontrolsüz girişin bedelinin, vatandaşların sağlık sorunlarıyla ödeneceğini söyledi. Mültecilerin giriş yapmadan önce güvenli bölgede bekletilmeleri gerektiğini anlatan Uzman Dr. Günay, “Ev sahibi ülkenin standartlarına göre göçmenlerin aşılarının yapılması gerekir. Mültecilere güvenlik bandında önce kızamık ve suçiçeği aşısı yapılmalı, ardından çocuk hastalıklarının ortalama kuluçka süresi olan yaklaşık 25 gün bekletilmeli. Bu iş Angola’da bile böyledir, maalesef çok büyük bir hata yaparak kontrolsüz biçimde ülkeye giriş yaptılar” dedi.
KREŞ VE OKULLAR TEHLİKE ALTINDA
En çok kreş ve ilkokul öğrencilerinin tehlike altında olduğunu kaydeden Dr. Günay, “2010 yılında Vietnam’da kreşlerin kapanmasına neden olan el, ayak, ağız hastalığı, 2012 yılında Batı Şeria ve Gazze’den ülkemize girdikten sonra Sağlık Bakanlığı’nı uyarmıştım.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz