Suriyeli çocuklar bizden bomba değil, eğitim ve oyuncak bekliyor

122

Suriye’deki çatışmalarda bugüne kadar 10 binden fazla çocuk hayatını kaybetti. Aylan Kürdî bunlardan sadece birisi. Suriye’deki iç savaştan etkilenen 5 milyon 500 bin çocuk var. Bunlardan bir milyon 311 bini komşu ülkelerde sığınmacı olarak yaşıyor.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre Türkiye’de 379 bin 792 Suriyeli mülteci çocuk var. Bunlar Esed’in “varil bombaları”ndan kurtularak Türkiye’ye sığınabilmiş şanslı (!) çocuklar.
Lübnan’a sığınan çocuk sayısı ise 537 bin 633. UNICEF verilerine göre Suriye içerisinde 4 milyon 300 bin çocuk yardıma muhtaç durumda.
Halep’te, Hama’da, Humus’ta, İdlip’te, Aynü’l-arab’da (Kobani) yıkıntılar arasında oynayan bu çocukların başına bugüne kadar Esed’in “varil bombaları” yağıyordu. Kimyasal silahlarla öldürülüyorlardı. Şimdi buna bir de Rus uçaklarının attığı misket bombaları eklendi. IŞİD’in elinde bulunan koalisyon güçlerinin bombaladığı topraklarda da yine yüzlerce çocuk ölüyor. Bu çocuklar elbette IŞİD’le değiller.
Türkiye’de 10 ayrı kampta yaşayan 119 bin 169 çocuk, sığınmacı çocuklar içerisinde en şanslı olanları. Türkiye bütün imkânlarını zorlayarak bu çocuklarının sadece karınlarını doyurmakla kalmıyor aynı zamanda eğitimlerini sürdürmeleri için de gereken tedbirleri alıyor. Çoğu Suriyeli olan öğretmenler kamplarda açılan okullarda bu çocukları eğitiyor.
Almanya Başbakanı Merkel 17 Ekim 2015’de Türkiye’ye gelerek Suriyeli sığınmacılar için daha fazla maddi destek sözü verdi. Türkiye savaşın başladığı 2011 yılından bu yana sınırlarını Suriyeli sığınmacılara her zaman açık tuttu. Bugün sayıları 2,5 milyonu bulan sığınmacıya aş verdi, ekmek verdi. Türk halkı yurtlarından, yuvalarından edilen bu insanlara “ensar” oldu. Ekmeğini paylaştı. Avrupa devletleri ise 250 bin sığınmacıyı almakta zorlandılar.
Savaşta yetişkinlerin ölmesi acı bir şey, ama çocukların ölmesi hiçbir şekilde aklın, vicdanın kabul edemeyeceği daha üzücü bir durum. İnsanlığın acı bir sınavı bu. Unutmayalım, çocuklar bizden bomba değil, eğitim ve oyuncak bekliyor.