Suriye sınırımıza BM gözlemcisi görevlendirilmesini vurgulayan Rus Savunma Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Suriye sınırına uluslararası gözlemci yerleştirilmesini  “değerlendireceğini” söyledi.

Lavrov Suriye sınırımıza BM gözlemcisi önerisinin Türkiye tarafından değerlendirileceğini vurguladı. Rusya’nın Yekaterinburg kentinde yer alan Ural Üniversitesi’nde Rus-Alman Yaz Okulu’nun açılışında Alman mevkidaşı Frank-Walter Steinmeier’le ortak basın toplantısı düzenleyen Lavrov, NATO’ya sert eleştiriler yöneltti.

Lavrov ” Suriye sınırımıza BM gözlemcisi ” görevlendirileceğini açıkladı

Suriye sınırımıza BM gözlemcisi konuşlandırılarak “Halep’e giden kalıcı bir insani koridor oluşturmalıyız diyen Lavrov “Suriye’de terörist oluşumların hüküm sürmesine izin verilmemeli” dedi ve Cenevre’de BM himayesinde düzenlenen Suriye görüşmeleri yeniden başlaması gereğinin de altını çizdi.

-‘PUTİN, KONTROL NOKTALARINI ERDOĞAN’IN ZİYARETİ SIRASINDA GÜNDEME GETİRDİ’-

Sergey Lavrov, basın toplantısında Suriye sınırımıza BM gözlemcisi konusunda “Türkiye, Suriye sınırında uluslararası denetim sağlanması konusunu değerlendireceğine söz verdi. Türkiye, Suriye sınırının kontrolüyle ilgili kararların uygulanması için ek önlemler alınması gerektiğini idrak ediyor” sözlerini kullandı. Lavrov, Sputnik’in aktardığı açıklamalarında şöyle konuştu:

-TÜRKİYE İLE ORTAK BİR ANLAYIŞA SAHİBİZ”-

“BM’nin 2165 sayılı kararı, uluslararası toplum tarafından (Türkiye-Suriye sınırındaki) iki kontrol noktasında gözlem yapılmasını öngörüyor. Bu noktalara BM gözlemcilerinin yerleştirilmesi için çağrı yapılmıştı. Bu kontrol noktalarından biri faaliyet gösteriyor, ikincisiyse hâlâ kapalı. (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin, (Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın ziyareti sırasında bu meseleyi gündeme getirdi. Bu kararın (BM kararı) yerine getirilmesi için ek önlemler alınması konusunda Türk tarafıyla ortak bir anlayışa sahibiz.”

Suriye sınırımıza BM gözlemcisi görevlendirilmesi konusunda Türkiye’nin vereceği karar Rusya tarafından bekleniyor.

1 TEMMUZ’DA ÇAVUŞOĞLU LAVROV GÖRÜŞMESİ SONRASI AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Rusya ilişkileri hakkında “Bu diyalogun tekrar inşa edilmesi esasen Suriye’nin geleceği için de önemlidir. Hem olumsuz gelişmelerden kaçınmak için hem de Suriye’de ateşkesin sağlanması hem de insani yardımların ulaştırılması lazım.” dedi.

Çavuşoğlu, Rusya’nın Soçi kentinde Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü 34. Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısının ardında Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesi sorulan Çavuşoğlu, bugün KEİ toplantısında kapsamında Lavrov ile heyetler arası görüşme yaptıklarını, görüşmenin son derece faydalı ve yapıcı geçtiğini belirtti.

Çavuşoğlu, “İki Cumhurbaşkanı esasen G-20 kapsamında Çin’de görüşmek için teyitleşmişlerdi. Fakat Cumhurbaşkanımız Çin’e gitmeden önce de bir araya gelme arzusunu iletmişti telefonda. Bunun çalışmalarını yapıyoruz. Tabii ev sahibi olma sırası Rusya’da. Ömünüzdeki süreçte bu görüşmenin hazırlığını yapmak için biz de diğer düzeyde bu görüşmeler gerçekleştireceğiz ki bu görüşmeden de netice alabilelim. Netice itibariyle iki tarafta ilişkileri uçak düşürme hadisesinden önceki düzeye hatta daha da ilerisine götürme kararlılığı var.” ifadelerini kullandı.

“SURİYE’DE SİYASİ ÇÖZÜM EN İYİ ÇÖZÜMDÜR”

Lavrov’un “Suriye konusunda Rus ve Türk orduları arasında temas kurulmasını umut ediyoruz.” açıklamasıyla ilgili ise Çavuşoğlu, Türkiye’nin terörle mücadele ettiğini söyledi.

Son olarak İstanbul’da Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıyı hatırlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“DAEŞ’in, PKK’nın yaptığı saldırılar var. PKK-YPG’nin yaptığını saldırılar var. Türkiye olarak DAEŞ ile mücadele ediyoruz ama gerek koalisyondaki ülkeler gerekse Rusya ve İran gibi ülkelere de DAEŞ gibi terör örgütleriyle daha etkili mücadele etmemiz gerekir. Türkiye’de DAEŞ’e dönük mücadelesini devam ettirecek. Bu anlamda da tabii ki Rusya-Türkiye güvenlik birimleri veya güvenlik güçleri arasında işbirliğinin ve koordinasyonun sağlanması gereksiz olaylar veya kazaların yaşanmaması bakımından da önemlidir. Bu diyaloğun tekrar inşa edilmesi esasen Suriye’nin geleceği için de önemlidir.

Hem olumsuz gelişmelerden kaçınmak için hem de Suriye’de ateşkesin sağlanması hem de insani yardımların ulaştırılması lazım. Rusya ile hem fikir olduğumuz bir konu vardı. Suriye’de siyasi çözüm en iyi çözümdür. ”

“RUS DOSTLARIMIZI ÜLKEMİZDE AĞIRLAMAKTAN MUTLU OLACAĞIZ”

“Rusya’nın Türk turizmine yönelik bazı kısıtlamaları oldu. Bunları kaldırılmasıyla ilgili bir takvim belirlendi mi?” sorusuna ise Çavuşoğlu, Türk turizmine yönelik kısıtlamaların mektuptan ve telefon görüşmesinden önce kaldırılmaya başlandığını dile getirdi.

Çavuşoğlu, “Önümüzdeki süreçte Rus dostlarımızı ülkemizde ağırlamaktan mutlu olacağız. Onların da söylediği gibi bu kadar kaliteli hizmeti, otelleri ve bu kadar güzel bir ülkeyi ücret olarak da makul bir seviyeyi hiçbir yerde bulamayacaklarını onlar da biliyorlar.” dedi.

ÇAVUŞOĞLU, TWITTER’DAN DA AÇIKLAMA YAPTI

Çavuşoğlu twitter hesabından, “Rusya DİB Lavrov ile ilişkilerimizin normalleşme sürecinde karşılıklı adımlara ilişkin verimli bir görüşme yaptık. Türkiye-Rusya ilişkilerinin seyri geniş bir coğrafyada pek çok insanın kaderi üzerinde doğrudan etkilidir.” açıklamasını yaptı.

.

FACEBOOK YORUMLARI