RESTORASYON yapıldıktan sonra Sünger Bob benzediği yönünde eleştirilere hedef olan 2 bin yıllık tarihe sahip Şile kalesini havadan görüntüledik.

Şile limanın hemen yanındaki kayalığın üzerinde Cenevizliler tarafından gözetleme amacıyla yapılan kale, daha öncede Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından onarımdan geçirilmişti.

” SÜNGER BOB ‘A BENZEDİGİ İÇİN ELEŞTİRİLMİŞTİ “

SILE DE RESTORASYONU TAMAMLANDIKTAN SONRA SÜNGER BOB’A BENZEDIGI YONUNDA ELESTIRILER ALAN SILE KALESININ HAVADAN GORUNTULERI(FOTO ALI AKSOYER/ISTANBUL(DHA))

Şile’de  “Ocaklı Ada Kalesi” olarak da bilinen, Cenevizlilerden kalan 2000 yıllık tarihi Şile Kalesiyle ilgili definecilerin büyük bir hazine bulunduğu söylentileri üzerine tahribat yaptığı ve tamamen yıkılmak üzere olduğu iddiaları üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyona alınmıştı. 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanan restorasyon geçtiğimiz Ağustos ayında bitmişti. Ancak kalenin Restorasyonu ile ilgili özellikle sosyal medya üzerinde çizgi film karakteri “Sünger Bob”a benzediği yönünde eleştirilerin hedefi olmuştu.

SILE DE RESTORASYONU TAMAMLANDIKTAN SONRASÜNGER BOB’A BENZEDIGI YONUNDA ELESTIRILER ALAN SILE KALESININ HAVADAN GORUNTULERI(FOTO ALI AKSOYER/ISTANBUL(DHA))

HAVADAN GÖRÜNTÜLEDİK

Tarihi şile kalesini restorasyondan sonra havadan görüntüledik. Sonbaharın son günlerini yaşadığımız şu günlerde Şile’ye gelen ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri olan Şile kalesi’nin  daha önce de Bizanslılar ve Osmanlılar döneminde iki büyük tamirattan geçirildiği belirtiliyor. 4 katlı ve 12 metre yükseklikte bir yapıya sahip olan Şile kalesi, o zamanlar yaklaşık 20 askeri barındıracak şekilde dizayn edilmiş. Kale yıllarca gözetleme kulesi olarak kullanılmış.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.