Sultanbeyli Kaymakamlığı’ndan eğitime ara veren bin 196 gence eğitim desteği

0
5

İSTANBUL,(DHA)-SULTANBEYLİ Kaymakamlığı ve İstanbul Çocukları Vakfı’nın ortaklaşa yürüttüğü “Eğitime Ara Veren Gençlerimizin Eğitime Devamı ve İşe Yerleştirilmesi Projesi” ile lise çağındaki eğitime ara vermiş bin 196 genç eğitim sürecine tekrar dâhil edilerek işe yerleştirildi.

Sultanbeyli Kaymakamlığı’nın İstanbul Çocukları Vakfı’nın desteği ile hayata geçirdiği “Eğitime Ara Veren Gençlerimizin Eğitime Devamı ve İşe Yerleştirilmesi Projesi” ile 2017-2020 yılları arasında eğitime ara vermiş olan bin 196 genç kursa yerleştirdi. Sultanbeyli Mesleki Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen projede; berberlik, kuaförlük, elektrik, elektronik, aşçılık, et ve et ürünleri işlemeciliği, giyim ve moda tasarımı, makine teknolojisi gibi birçok bölüm bulunuyor.

- Reklam -

İstanbul Çocukları Vakfı, “Eğitime Ara Veren Gençlerimizin Eğitime Devamı ve İşe Yerleştirilmesi Projesi”ne 76 bin lira destekte bulundu. Projeye dahil edilen gençlerin, Sultanbeyli’de işe yerleştirilerek, haftanın belli günleri Mesleki Eğitim Merkezi’nde çalıştıkları iş koluyla ilgili eğitim almaları sağlandı. Sultanbeyli Mesleki Eğitim Merkezi’nde eğitim gören ihtiyaç sahibi 225 kişiye kıyafet yardımı yapılırken, açık öğretim lisesine de kaydedilerek, eğitimlerine devam etmeleri sağlandı.

Ayrıca eğitimlere katılan öğrencilere, Sultanahmet Camii, Ayasofya Camii, Yerebatan Sarnıcı, 1453 Panorama Fetih Müzesi, Denizcilik Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi, Hafıza 15 Temmuz Müzesi ve 15 Temmuz Abidesi, Kazım Karabekir Müzesi gibi İstanbul’un tarihi, kültürel ve sosyal mekânları gezdirildi.

Sultanbeyli Kaymakamı Metin Kubilay “Anadolu’nun çeşitli yerlerinden göç ederek ilçemize yerleşen birçok olumsuzluktan dolayı eğitim hayatından uzaklaşan gençlerimizi ‘Eğitime Ara Veren Gençlerimizin Eğitime Devamı ve İşe Yerleştirilmesi’ projesi sayesinde yeniden eğitim hayatıyla buluşturduk. Verdiğimiz mesleki eğitimle iyi bir usta, iyi bir meslek elemanı olmasını sağlamaya çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Bu eğitimleri verirken aynı zamanda da İstanbul’un tarihi ve kültürel mekânlarına düzenlediğimiz gezilerle gençlerimizin motivasyonlarını üst seviyeye çıkarmaya çaba gösterdik. Amacımız gençlerimizin hem okuması hem de iyi bir meslek sahibi olmasını sağlamak. Gençlerimiz bizim için çok değerli, her nefes alışverişimizde gençlerimizin ve öğrencilerimizin sorumluluğunu omuzlarımızda hissediyoruz. Projenin hayata geçirilmesinde desteklerini esirgemeyen İstanbul Valimiz ve İstanbul Çocukları Vakfı Başkanı Ali Yerlikaya’ya ve yönetimine Sultanbeyli Mesleki Eğitim Merkezimizde görev yapan tüm idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

(FOTOĞRAFLI)

 

- Reklam -