Su küçüğün döviz büyüğün

69

Ekonomide, “önlem, yapısal reform” adıyla kısıtlamalar, sınırlamalar yasaklamalar, başladı mı bunu sonu gelmez. En son karar, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin dövizle borçlanması yasaklanacakmış. Amaç, dövize talebe düşürmek, kurlardaki oynaklığı engellemek.

Başbakan Yardımcısı Şimşek’in hesaplarına göre, 25 bin özel şirketin bir yıl vadeli 7,3 milyar dolarlık döviz borcu var. Bu şirketlerin 23 binin döviz borcu 15 milyon doların altında ve toplamdaki payları yüzde 16. Yani 23 bin şirketin toplam borcu 1.16 milyar dolar. Geri kalanı, 6,3 milyar doları, iki bin şirkete ait. Bu rakam kur oynamalarında kısmen etkili olabilir ama eğer 23 bin şirket, 1.16 milyar dolar talep ediyor ve dolar buna bağlı fırlıyorsa işimiz zor. Arkadaş, bu para ne ki bugünkü mali yapıda? Şimşek’in geçmiş sözlerine atfen “çerez parası”.

Bu yasaklamanın önemli sonuçları olacak: “Türkiye döviz bulamıyormuş,” algısı yaratacak. Şirketler arasında ayrımcılık yapılacak, “döviz özürlü”, “döviz özürsüz” diye ikiye ayrılacak, kara listeden sonra “dövize yasaklı” şirketler listesi hazırlanacak, bu listeden nasıl, ne zaman çıkılır bilinmeyecek. Artık küçüklere sadece su verilecek, büyükler dövizle oynayacak.
Bu tür yasaklar yarın; yurt dışına döviz çıkarmada, döviz hesaplarında günlük alım satımı şu kadar doları geçmeyecek gibi “yapısal reformlarla” devam edecekse 1980’li yılların öncesine döneriz. Sonra kalkıp “serbest, liberal ekonomi var, piyasalara müdahale etmiyoruz” deniliyor ama havuzlara müdahale ediliyor.
*****
Yasaklı havuz problemi
“Yaptığım her işin, attığım her adımın, ağzımdan çıkan her sözün kamuoyunun önünde cereyan ettiği bu uzun süre içinde hayat tarzından dolayı baskı gören bir kişi var mıdır? Herkes gibi ben de tasvip etmediğim görüşleri eleştirmişimdir ama asla temsil ettiğim kamu gücünü kullanarak kimsenin hayat tarzına müdahale sayılabilecek bir yola başvurmadım”.
Bu sözler Sayın Cumhurbaşkanına ait. Peki, partisinin yönetimindeki İstanbul Zeytinburnu Belediyesi’nin yapılacak bir site projesinde “yüzme havuzu olmayacak, her binanın altına mescit yapılacak” zorlamasına ne demeli?
Yasak gerekçesi havuzda uygunsuz işler olurmuş. Mantığa bak, demek ki bu kadar havuzlu sitede uygunsuz işler yapılıyormuş ki bu Belediye “yeter” demiş. Yakında “havuzlar yasaklasın, içine saksı çiçek ekilsin” diye karar çıkarsa şaşırmayız.
Alın size kamu gücünü kullanarak vatandaşın yaşam tarzına müdahale ve yasaklı havuz problemi!
******
ABD, kutsal şehir Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı. Cümle âlem tepkili ama bizim piyasalarda tık yok. Demek din ile para işleri birbirinden adamakıllı ayrılmış.
Günün şarkısı Trump’a gelsin “Batsın bu dünya”. Ebru Gündeş’ten dinleyiniz.