Sonsöz Hikaye

Kuş Cennetinde 6. Foto Safari Yarışması

ANKARA

Nallıhan Kuş Cenneti Foto Safari Yarışması

200’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapan Nallıhan Kuş Cenneti’nde bu yıl 6’ıncısı düzenlenen Foto Safari Yarışması 150 fotoğrafçının katılımıyla gerçekleşti. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen fotoğrafçılar çektikleri karelerle kuşları ölümsüzleştirdi.

150 FOTOĞRAFÇI FOTO SAFARİ YARIŞMASINDA KUŞLARI ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİ

NALLIHAN KUŞ CENNETİ HAKKINDA

Ankara’ya yakın mesafede tarihi İpek Yolu ve Ankara-Nallıhan yolu üzerinde Sakarya Nehri havzasında bulunan ve 1993 yılında koruma altına alınan Nallıhan Kuş Cenneti; Nallıhan Davutoğlan Mahallesi sınırları içinde. Geçiş yapan, kışlayan ve üreyen 200’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Sulak, çamur düzlükleri, ağaçlık, bozkır ve kayalık alanları ile çok çeşitli ekosistemlere sahip olduğundan pek çok türün beslenip barınmasına fırsat sağlıyor.

Soyu tehlikede bulunan karaleylek Türkiye’de en çok burada görülüyor. Türkiye’deki 6 balıkçıl türünün tamamı ile 10 tür yırtıcı kuş, 5 tür baykuş, 35 tür su kuşu, bülbül başta olmak üzere 80 tür ötücü kuş, kara çaylak, leylek, gökkuzgun gibi türler en çok rastlanan kuşlar. Nesli tehlikede bulunan küçük karabatak, kaya kartalı, bıldırcın kılavuzu, yaz ördeği, ulu doğan, peçeli baykuş, küçük kerkenez, akkuyruklu kartal, balık kartalı, kara akbaba, gökdoğan burada görülüyor.