• Güncel
  • Haberler
  • Yazarlar
Ana Sayfa Güncel Haberler SSK emeklileri tavan mağduru oluyor!

SSK emeklileri tavan mağduru oluyor!

-

İşçi emeklilerinin en büyük sorununu partilere açıklıyorum!

SSK’nın uyguladığı TAVAN ücreti nedeniyle, tavandan SSK emeklileri maaşı her yıl tavan yükseldiğinden her yıl geriye düşüyor ve büyük mağduriyet yaşanıyor. Memur emeklilerinde ise böyle bir bozuk düzen yok.

Dönemin Başbakanı rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın talimatı ile çıkartılan “Süper Emeklilik” yasa tasarısı Anayasa Mahkemesi tarafından bozulunca tekrar eski düzene dönüldü.

Yıllardır SSK emeklilerinin en büyük sorunu her yıl açıklanan Tavan Ücret uygulaması oldu. SSK Tavan ve Taban (Asgari Ücret) uyguluyor. Elbette taban ücret sosyal devlet açısından olmalı.

Tavan ücret uygulaması 2 önemli sorun ortaya çıkarıyor.

- Reklam -

Birincisi işveren “nasıl daha az prim ve vergi öderim?” diye çalışanlarını Asgari Ücretten gösteriyor.

İkincisi SSK primini ve Vergiyi az ödemek için Tavan’dan prim yatırmayı istemiyor. İşte bu yüzden yüksek maaş alan çalışanların ücreti Tavan rakamını geçtiğinden SSK Tavandan fazlasına ilişkin tahsilat yapamıyor.

Bu da işverenin çalışana açıktan ücret ödemesine yol açıyor ve kayıt dışı ekonomi oluşuyor.

Aslında çözüm çık kolay şöyle ki SSK Tavan Ücret uygulamasını kaldıracak. İşverenlerin de yüksek SSK Primi ve Vergi ödememesi için bu oranları düşürecek.

SSK emeklileri için önce bir örnek hesaplama vereyim:

1993 yılı SSK Prim tavanı: 2.497.- lira iken % 70 oranında emekli maaşı bağlanacak olan işçinin eline en fazla emekli maaşı: 1.749.- lira geçiyor bugün itibarı ile.

2015 yılı SSK Prim tavanı: 7.809.- liraya yükseldi. % 70 Tavan ile emekli olan işçinin maaşı ise en fazla 5.466.- Lira.

Her ikisi de ayni gün çalışan ve çalıştıkları sürece SSK tavan ücretinden prim yatıran 2 emekliden 1993 yılında emekli olan 1.749 lira, 2015’de emekli olan ise 5.466 lira emekli maaşı alıyor.

Her geçen yıl Tavan SSK (ki günümüzde SGK çatısında birleşti Emekli Sandığı ve Bağ-Kur ile) tarafından yükseltiliyor.

Bu durumda tavan üzeri maaş alan çalışanlar ki bunlar büyük firmaların yöneticileri ve çalışanları oluyor emekli olduklarında ellerine cüzi bir emekli maaşı geçiyor.

Eğer Tavan ücret uygulaması yapılmasa ve SSK prim oran ile Vergi oranı yüksek maaşlar için düşürülürse ne SSK’ nın primi azalır, ne vergi kaybı ortaya çıkar.

Böylece yüksek maaş alırken emekli olanlar da emeklilik maaşlarında mağdur olmazlar.

Ayrıca Sosyal Devlet’in eşitlik ilkesi açısından bakarsan Devlet memurluğundan 1993 yılında emekli olan örneğin bir Albay ile 2015 yılında emekli olan bir Albay arasında SSK emeklilerinde olduğu gibi bir fark ve gerileme asla olmuyor.

SGK çatısı altında birleşildiğine göre SSK emeklileri ile Memur emeklilerinin arasındaki bu farkın giderilmesi de şart oluyor.

İşte bu çarpıklığın geriye doğru da gelecek için de düzeltilmesi SSK emeklileri açısında büyük önem taşıyor.

Bugünlerde emeklilere vaatler yağdıran siyasi partilere işte bu yazımı dilekçe kabul etmelerini öneriyorum.

Partiler iktidar olmak için milyonlarca emeklinin oylarını almalarını istiyorlarsa, bu çarpıklığı düzeltmeyi vaat etsinler.

- Reklam -
Orhan Uğuroğlu
Orhan Uğuroğluhttps://sonsoz.com.tr
1969 yılında Yeni Tanin Gazetesinde 10 yıl, 1981'de Haldun Simavi'nin Günaydın Gazetesinde 10 yıl, 1990'dan 2005'e kadar Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star'da, 2014 Ekim'den beri Sonsöz'de...

Güncel Haberler

Özel şirkete devlet reklamı

RTÜK üyesi Faruk Bildirici, Bursa Şehir Hastanesinin hasta kabulüne başladığını duyuran spot filmde; toplumu bilinçlendirici, uyarıcı ve eğitici içerik taşımadığını söyleyerek zorunlu kamu spotlarının iktidarın faaliyetlerini tanıttığı ve ticari iletişim unsurları içerdiği için mevzuata aykırı olduğunu söyledi.

Yaylalarda kalanlara mobil sağlık hizmeti

MUŞ Sağlık Müdürlüğü ekipleri, yaz aylarında dağ köylerindeki yaylalarda yaşayanları ağız ve diş sağlığı taramasından geçirdi.

Halk otobüsü Halka karşı!

Halk otobüsü Halka karşı!

Yurt dışı müteahhitlik hizmetleri

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 22.08.2019 tarihinde yayınladığı Basın Bülteni ile duyurduğu bilgilere göre Türkiye, küresel pazarda süren durgunluğa ve artan risklere rağmen...

İki süper güç artık Türkiye’nin gerçek komşularıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ani bir karar ile 27 ağustosta, Putin ile görüşmek üzere Moskova’ya gidiyor.

2 bin eserlik koleksiyonunu evi ve bahçesinde sergiliyor

Isparta'nın Sütçüler ilçesinde, emekli İshak Yeşil (55), 19 yılda biriktirdiği 2 bin eşyadan oluşan eski eserler koleksiyonunu, evi ile bahçesinde sergiliyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Özel şirkete devlet reklamı

RTÜK üyesi Faruk Bildirici, Bursa Şehir Hastanesinin hasta kabulüne başladığını duyuran spot filmde; toplumu bilinçlendirici, uyarıcı ve eğitici içerik taşımadığını söyleyerek zorunlu kamu spotlarının iktidarın faaliyetlerini tanıttığı ve ticari iletişim unsurları içerdiği için mevzuata aykırı olduğunu söyledi.

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz