Sporcularımız zaptedilemiyor

0
25
- Reklam -

Türk sporundan peşpeşe sevindirici haberler geliyor. Güreş, halter, karate gibi branşlardaki başarılara alışkınız da bazı branşlar başarıdan uzak olduğumuz, hasret kaldığımız spor dallarına ait. Örnek: Jimnastik. Son yıllarda bu hasret de bitti…

Ayşe Begüm Onbaşı

Türkiye ve Ankara’yı hem sevindiren hem de gururlandıran son haberler malumunuz:
Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda EGO Spor’lu Ayşe Begüm Onbaşı dünya şampiyonu oldu.
Bu başarı, voleybolda dünyayı sallayan filenin sultanlarının elde ettiği başarılar kadar önemli…
On yıl önce biri çıkıp da “Bir Türk kızı cimnastikte dünya şampiyonu olacak” dese sopayla kovalarlardı onu! Şaka bir yana bu başarının tadını çıkarıp Ayşe’yi takip edecek başka kızlarımızı arayıp bulmalıyız.

- Reklam -

Şampiyon: Anadolu Efes

Son başarı ise Anadolu Efes’in bir dünya devini dize getirerek elde ettiği ve Basketbolda Avrupa’nın en büyüğü olduğunu tescilleyen şampiyonluğu idi.
Tebrikler…
Hak ederek kazanılmış bir kupa artık kulüp müzesinde.
Tam da yazının başlığını hatırlatılması gereken yerdeyiz:

Sporcularımız zaptedilemiyor!
Türk sporunu durdurmak, moralimizi bozmak için çok önemli turnuva ve finalleri ya vermiyorlar ya da elimizden alıyorlar ama Türk sporcuları gümbür gümbür geliyor…

Öncü olan başarılar…

Son döneme bakarsanız bu başarıların habercileri vardı.
Hatırlayın, iki yıl önce Türk sporcular, cimnastikte elde ettikleri derecelerle tarihi başarılara imza atmıştı.
Anadolu Efes’in antrenörü Ergin Ataman Avrupa’da kazanmadık kupa bırakmadı ama Almanlardan çocuklarına vize alamadı! Bunu da yüzlerine söyledi. Utanmak özel bir duygudur herkeste bulunmaz…
İşte o Almanya’nın Stuttgart kentinde 2019’un ekim ayında düzenlenen Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda halka aleti kategorisinde altın madalya kazanan İbrahim Çolak, büyükler kategorisinde dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk milli sporcu olmuştu.
Haklarını yemeyelim onun hemen öncesinde yarışmalara çıkan sporcularımız da Tokyo’da düzenlenecek oyunlar için 4 kota almamızın mimarı idi.
Mersin’de düzenlenen Avrupa Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda, erkeklerde 8, kadınlarda 2 toplamda 10 madalya ile tarih yazan sporcularımız her türlü takdiri hak ediyor…

Bir başarı daha olsa…

Ayşe Begüm Onbaşı’nın altın madalyası ve Anadolu Efes’in, Avrupa kupalarında 25 yıl sonra ikinci şampiyonluğunu elde etmesini taçlandıracak bir başarı muhteşem olmaz mı?
Ne demek istediğimi anlayan anladı ama açık seçik yazayım:
2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2020) mücadele edecek A Milli Takım, bir büyük başarıya imza atsa…
Buna da, 11 Haziran’daki açılış maçında İtalya’yı yenerek başlasa…
Türkiye bir futbol bayramı yaşamaz mı?
Yaşar…
Yaşatın o zaman…

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz