Almanya’da hükümet kurma çalışmaları devam ederken, Avrupalı liderlerin, Almanya’da Merkel’in SPD ile koalisyonuna sıcak baktıkları ve bu yönde baskıları olduğu haberleri dolaşıyor.

Oysa seçim sonrası yazdığım bir yazımda bahsetmiştim, SPD Genel Başkanı Martin Schulz hükümette yer almayacaklarını açıklamıştı. Bu güne kadar en kötü sonucu aldıkları 24 Eylül genel seçimlerinden sonra, birlik partileriyle koalisyon kurmayıp muhalefet sıralarına döneceklerini duyurmuştu. SPD yönetimi Hristiyan Birlik ile Hür Demokrat ve Yeşiller partileri arasındaki üçlü koalisyon görüşmelerinin başarısızlığa uğramasından sonra da büyük koalisyona sıcak bakmadığını ısrarla tekrarlamıştı. Ama Cumhurbaşkanı Steinmeier’in çağrısına hayır diyemeyip diyalog başlatmayı kabul etmişti.

Elbette kolay değil, CDU ile tamam olsa da, Schulz, “CSU ile nasıl anlaşacağız, şartlar ne olacak” diye kara kara düşünüyor. Yine de Avrupa’nın lokomotifi veya kaptanı olan Almanya’nın bu kadar uzun hükümetsiz kalması iyi değil. Ama oturmuş sistemlerde, yöneticiler, yani politikacılar sadece sistemin elverdiğince, hükümette iş yapabilirler; yani oturmuş bir sistemin olmadığı ülkelerde olduğu şekilde, İstedikleri gibi at koşturamazlar. Almanya’da insanlar, hükümetin kurulmadığını kurmadığını hissetmiyorlar bile. Çünkü her şey tıkır tıkır işliyor. Bu ülkede bir tane taşı bile yerinden oynatamazsınız. Çünkü sistem oturmuş, herkes ne yapacağını bilir kimse kimseye müdahale etmez, kimse rüşvet yemez. “Eyvah, hükümet kurulmadı” diye dövünmezler, çünkü zaten bu bir sorun olarak önlerine gelmez. Bakalım son çabalar ne olacak, nasıl sonuç verecek? Ama görünen o ki, büyük koalisyon gerçekleşecek.

GENÇ KIZLAR EVDEN ÇIKMASIN MI?

Bu nasıl bir ruh halidir? Onu geçtim hangi cesaretle “hayır” cevabını veren kızı kaçırabilirsin, üstelik güpegündüz.
Asayiş ne kadar berkemal sizce bu durumda? Bir kızınız olsa paniğe kapılıp eve kapatmaz mısınız yavrunuzu?
Ne hale geldik? Kadın cinayetleri son 10 yılda arttı. Kadına şiddetin tepe noktasındayız! Korkutup sindirenlere inat, başı örtülü veya açık, kızlarımız sokağa çıkmalı, o pislikler de bir şey yapamamalı! Bu da devletin görevi. Cezaları arttırın, kızlarımızı koruyun bu manyaklardan!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz