Söz hakkı gençlerde

0
227
- Reklam -

Basın İlan Kurumu’nun (BİK) düzenlediği Gençlerin Katılımı ile Yerel Yazılı Basının Dijital Dönüşümü Çalıştayı’nda söz hakkı gençlere verildi. Yazılı basının, dijitale dönüşümü hakkında fikir alış-verişi ve birden çok çözüm önerisinde bulunan gençler çalıştaydan oldukça memnun ayrıldı.

Ankara-Basın İlan Kurumu’nun, Erasmus+ K3 kapsamında 7 bölge 7 şehirde düzenlediği Gençlerin Katılımı ile Yerel Yazılı Basının Dijital Dönüşümü Çalıştayı’nın İç Anadolu-Ankara ayağı gerçekleşti.

Basın İlan Kurumu ve AB Bakanlığı Erasmus+ Gençlik Çalışmaları Koordinatörü İbrahim Demirel, Basın İlan Kurumu Ankara Şube Müdürü Yezdan Uğurlu Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülrezak Altun, Proje Koordinatörü Cenk Koray, Çalıştay moderatörü Filiz Ayseli ve ağırlıklı olarak İletişim Fakültesi olmak üzere bir çok fakülteden genç çalıştayda hazır bulundu.

- Reklam -

Gençlerin konuşmasına, tartışmasına ve çözüm önerileri bulmasına yönelik düzenlenen çalıştay dört oturumdan oluştu. Açılış konuşmalarının ardından dört masaya ayrılan gençlere yazılı basının dijitale dönüşmesiyle ilgili konu başlıkları verildi. Her grup konu başlıklarının üzerinde uzun uzun konuşma, çözüm önerisi bulma şansı yakaladı. Oturum sonlandığında moderatör her masaya çözüm önerilerini sorarken gruplar birçok ortak noktada buluştu. Farklı fikirlerde oturumun sonunda kendine yer buldu.

Denetim sağlanmalı

Yapılan oturumun ardından oluşturulan dört grubunda ortak görüşü dijital medyanın kanun hükmünce denetlenebilir olması gerektiğiydi. Yazılı basına uygulanan denetleme prosedürünün güncellenerek dijital gazetelere de uygulanması. Bu gazetelere ait künyelerinde olması gerektiği ve tüm bunların yasalarca düzenlenmesi gerekliliği ortak çözüm olarak sunuldu.

Gazetecilik mesleğine dair duyulan kaygılardan da bahsedilirken, herkesin nasıl avukat, doktor olamıyorsa her önüne gelenin de gazeteci olamaması gerektiğini dile getiren gençler. Bu durumun yasalarla güvence altına alınmasını savundular.

Maddi kaygılar olmamalı

Gazetecilerin üstündeki baskılardan da söz eden gençler, patronların maddi kaygıları yüzünden zaten zor iş bulan gazetecilerin bir de zor şartlar altında görev yapma konusu gündeme getirildi. Her önüne gelenin gazeteci olmasıyla bu alanda oluşan entenlektüel, bilgi birikimi eksikliğinden de bahsedilirken eğitimin her alanda olduğu gibi bu alanda da eksik kaldığı gerçeği de vurgulandı.

Birçok İletişim Fakültesi öğrencisinin işsiz gezerken medya sektöründe alakasız alanlardan çalışanların bulunması da eleştiriler arasında yer aldı.

Yasa altına alınması düşünülen Dijital basın için katılımcılara form dağıtılıp çözüm önerilerini yazmaları istendi. Çalıştayın sonunda konuşma fırsatı bulan gençler bu gibi çalıştayların daha sık olmasını istedi. Gençlerin çalıştaydan oldukça memnun ayrıldığı gözlemlenirken, oturumların sonunda katılımcılara sertifikaları dağıtıldı.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz