SOSYAL MEDYA VE PROPAGANDA

0
205
- Reklam -

Sosyal medya hayatımıza girdiği günden bu yana ilmek ilmek tüm yaşam kodlarımızın içine işlemiş durumda. Zamanında televizyon ve ve radyonun yıllarca hükmünü sürdüğü bu alanda artık en iddialı olan sosyal medya.
Zamanında propaganda amacı ile radyo ve televizyon ne kadar kullanıldıysa şu an sosyal medya bu görevi üstleniyor ve yeni seçmen üzerinde etki bu kanallar üzerinden sağlanmaya çalışılıyor. Fakat bizler sosyal medyanın hala doğru kullanımını keşfedemediğimizden dolayı; burada yaşanan kakofoniyi ve bilgi kirliliğini henüz aşamadık.
Propagandası yapılan bazı şeylerin hala doğru yönde mi yoksa tamamen aldatmaca mı olduğunu bile aslında çözebilecek yetkinliğe sahip değiliz. Fakat ulaşımın bu kadar kolay ve enerjisiz olduğu bu alanda bu tür gelişmeler gayet normal.
Son zamanlarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yaşadıkları aslında buna net bir örnek olabilir. Ters örnek manasında ise Zafer Partisi’nin propaganda aracı olarak sosyal medya kullanımı da örnek sayılabilecek nitelikte.
Ancak örnek olarak Zafer Partisi’nin burada reklam yoğunluğu ile ismini bu kadar görüyor olmak aslında seçim anketlerine herhangi bir şekilde yansımıyor. Bu taraftan bakıldığında ise propaganda artık eskisi kadar etkili değil mi sorusu akla gelebilir! Asla böyle bir şey olduğunu düşünmüyorum. Propaganda sonsuz önem taşıyor kesinlikle. Fakat kodlar sadece eskisi gibi kalıcı değil anlık olabiliyor.
Sosyal medyanın bu kullanımları önümüzdeki uzun süreler devam edecektir. Özellikle seçim zamanında çok daha fazla kullanıcıdan bu tarz yayınları görmek de mümkün olacak.
Bu durumlardan kendimizi nasıl sağ çıkartırız diye düşündüğünde insan aslında pek de başarılı olabiliriz diyemeyeceğim. Partizan kişilikler dışında ve özellikle kendini kararsız seçmen olarak adlandıracak tüm kişiler buradan beslenmek isteyecek fakat bu karışıklıkta nasıl bir karar ile sonuçlanır orası muamma. Hatta kararsız seçmeni oy verme eyleminden bile uzaklaştıracak kadar karanlık ve siyah bu alanda herkese başarılar diliyorum…

- Reklam -