“SORUŞTURMA SADECE
16 SORUYLA KALMAMALI”

0
91
- Reklam -

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, KPSS sorularında çıkan kopya iddiası nedeniyle ÖSYM önünde basın mensuplarıyla bir araya gelerek konunun takipçisi olacaklarını ifade etti.

ESMA ALTIN/ANKARA
Her yıl yaklaşık 1 milyondan fazla adayın devlet kurumlarında memur olmak için girdiği Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirildi. Ancak sınav sonrası soruların sızdırıldığına ilişkin ortaya atılan iddialar gündeme bomba gibi düştü. İddiaların ardından ilk açıklama Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından geldi ve iddiaların incelemeler neticesinde asılsız olduğunu belirtildi. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Devlet Denetleme Kurulu (DDK)’na konuya ilişkin inceleme başlatmalarına dair talimat verdi. Soruların sızdırılması iddiaları sonrası Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla ÖSYM Başkanı Halil Aygün görevden alındı. Konunun muhatabı yayınevi ise, daha öncede sınavlarda yayınlardaki sorulara benzer soruların çıktığını belirterek kendini savundu.
Bu sıcak gelişmelerin ardından Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ÖSYM önünde bir basın açıklaması düzenledi. KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin sorunun gençlerin hayallerini, umutlarını kırdığını ifade eden Özdağ, DDK tarafından inceleme başlatılmasını olumlu bulduğunu ancak sorunun sadece bir yayınevi tarafından hazırlanan 16 sorunun sızdırılması olmadığını belirterek; “’2006 sesinden bu yana değişik şifreleme sistemleriyle Fetö başta olmak üzere bazı cemaat ve tarikatların, bu sınavlarda yolsuzluk yaparak gençlerin ve yurttaşların geleceğini karartmaları ile ilgili bir çalışmadır. Esas üzerinde durulması gereken bunlardır.” dedi.
‘SORUŞTURMA SADECE 16 SORUYLA SINIRLI KALMAMALI’
KPSS sınavında yaşanan elim olaya ilişkin yaptığı açıklamada DDK tarafından başlatılan incelemenin sadece söz konusu 16 soruyla sınırlı kalmamasını, tümünün araştırılması gerektiğini savunan Özdağ, şunları belirtti; “Zafer Partili uzman arkadaşlarımızın bu sınav ve bundan önce yapılan sınavla ilgili tespit etmiş oldukları şifreli yolsuzluğu önümüzdeki günlerde Türk kamuoyuyla paylaşacağız. 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili DDK tarafından başlatılan soruşturmanın sadece 16 soruyla sınırlı kalmamasını, bundan önceki sınavlarda kullanılan şifreleme yöntemiyle cevaplandırmasının da araştırılması gerektiğini düşünüyoruz ve bunun da takipçisi olacağız.”
Adayların büyük emekler verip çalıştığı, geleceklerinin söz konusu olduğu böyle bir sınavda bu şekilde bir yolsuzluğun yaşanmasını eleştiren Özdağ; “Hiç kimsenin hiçbir şeye inancının kalmadığı ve bundan dolayı gençlerin Türkiye’yle ilgili heyecan ve umutlarını yitirdiği bir döneme girdik. Devletin yaptığı sınavda yolsuzluk olur mu? Ama oluyor. Bu fark edildi. Devlet mi fark etti? Sınava girenler fark ettiler. Sonra öğreniyoruz ki sınav sorularını hazırlayan dershanenin sahibi ÖSYM’den ayrıca başka ihaleler almış. Ne kadar büyük bir tesadüf. Hem gençlerimizin hayatını karartıyorlar hem de zenginleşiyorlar. Özetle bu yaşanan rezalete karşı artık herkesin ayağa kalkıp, yeter artık demesinin zamanı geldi.
Biz Türkiye Cumhuriyeti devletine ait bir tek kurumun camına dahi zarar vermeyiz. Ama Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurumlarının gururunu, felsefesini öldürenlerden de hesap soracağız.” şeklinde konuştu.
SINAV İPTAL EDİLECEK Mİ?
KPSS Lisans oturumu 31 Temmuz Pazar günü gerçekleştirildi. 6-7 Ağustos’ta Alan Bilgisi oturumları ve 14 Ağustos’ta da Öğretmenlik Alan Bilgileri oturumları düzenlenecek. Ancak tüm adaylar, sınavın yapılıp yapılamayacağı konusunda merak içinde.

- Reklam -