Sokak hayvanlarına kimlik dönemi

0
159
- Reklam -

Yenimahalle Belediyesi’nin Macunköy’e inşa ettiği Sahipsiz Hayvanlar Bakımevi, hayvanlara sıcak bir yuva olmaya devam ediyor. 90 hayvan kapasitesi ve 18’i açık 18’i kapalı olmak üzere alttan ısıtmalı bölümleri ile sahipsiz hayvanları bir çatı altında toplayan bakımevi, sokak hayvanlarına çipli kimlik kartı uygulamasına geçiyor.
Uygulamaya geçecek bu sistemle, hayvanlar hem izlenebilecek ve hem de hayvanların çiplerine bakılarak sağlık kontrolünden geçip geçmedikleri takip edilebilecek.
Hayvanlara yerleştirilecek olan mikroçiple hayvan nereye giderse gitsin online takip edilerek, üzerinde yapılan tüm sağlık işlemlerinin öğrenileceği sistem,her hayvana bir kimlik numarası verecek Yenimahalle Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakımevi Veterineri Zeki Çolak, “Hayvanlara internet üzerinden online takip fırsatı veren mikroçip, pirinç tanesi büyüklüğündedir. Hayvanın derisinin altına takılır ve yüzeyde gözükmez. Bu sistem sayesinde artık sokak hayvanların da kimlik kartı olacak” dedi.
Çok fazla sahipsiz ve yardıma muhtaç hayvan olduğunu belirten Çolak, “İnsanlar evlerine köpek alıp bakamıyorlar. Sonrada sokağa atıyorlar. Bakamayacağınız hayvanı almayın. Gerçekten bakabileceğini düşünen ve evine hayvan almak isteyen vatandaşlardan da Petshoplar yerine belediyelerin bakımevlerine başvurmalarını rica ediyorum” diye konuştu.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz