• Haberler
Ana Sayfa Kültür-Sanat Haberleri Sokak çocuklarına verilen eğitimden 'Tiyatro'da' grubu doğdu

Sokak çocuklarına verilen eğitimden ‘Tiyatro’da’ grubu doğdu

-

Ankara Büyükşehir Belediyesi Altındağ Gençlik Merkezi’nde, 10 yıl önce başlatılan proje kapsamında tiyatro ve kişisel gelişim eğitimi alan sokak çocuklarının bir kısmı konservatuvar bölümünü kazanırken, diğerleri ‘Tiyatroda’ grubunu kurdu.

Yönetmen Emin Kutluca öncülüğündeki grup, şimdi ücretsiz gösteriler yaparken, madde bağımlısı ve şiddet eğilimi gösteren yeni çocuk ve gençlere ulaşarak rehabilitasyonlarına destek oluyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Altındağ Gençlik Merkezi’nde çalışan 2 çocuk babası Emin Kutluca, 10 sene önce sokakta çalışan evlatları toplumsal yaşamın olumsuz etkilerinden korumak amacıyla çalışma başlattı. Proje kapsamında önce tespit edilen ortalama 60 çocuğa, tiyatro ve kişisel gelişim eğitimi verildi. Daha sonra yeni küçüklere ulaşıldı. Projeye katılan gençlerden bazıları burada aldıkları eğitimin de etkisiyle farklı üniversitelerin konservatuvar alanlarını kazandı. başkaları ise Emin Kutluca öncülüğünde ‘Tiyatroda’ grubunu kurdu. Devam eden proje yardımıyla tiyatro grubunun üye sayısı 50’den aşağıya düşmedi. Grup, şimdi parasız gösteriler yapıyor.

Hala devam eden proje ile zaman içinde madde bağımlısı ve şiddet eğilimi gösteren çocuk ve gençlere de ulaşıldı. ‘Tiyatroda’ grubu üyelerinin de katılıp yaşadıklarını anlattıkları eğitimlernde bu çocuk ve gençlerin rehabilitasyonu sağlanıyor.

‘SANATIN TEMEL AMACI İYİ BİR İNSAN ÜRETMEK’

- Reklam -

Yönetmen Emin Kutluca, projede amaçlarının gençleri hasarlı alışkanlıklardan kurtarıp, kendi kimliklerini bulmaya destekci olmak olduğunu söyledi. Kutluca, sanatla tanışan gençlerin eskisi gibi olmadığını ifade ederek, “Aslında insan mühendisliğidir sanat. Tiyatro, özellikle hasarlı alışkanlıklardan uzaklaşmalarını sağlar. zira bu asır öyleki bir asır ki, gençleri serbest bıraktığınızda yanlış yollara gidiyor, ya da hasarlı alışkanlıklarla kendilerini anlatmaya çalışıyorlar. Biz o hasarlı alışkanlıklardan uzak tutarak gençlerimizi toplumda çok daha faydalı, güzel işler yapan gençler olarak üretmeye çalışıyoruz. Bu konuda çok ciddi meyveler aldık. Uzmanlaşan, konservatuvara giren öğrencilerimiz var. Dizilerde, filmlerde oynayan öğrencilerimiz var” dedi.

‘KENDİNİ İFADE ETMEYİ ÖĞRENEN İNSAN ŞİDDETTEN UZAKLAŞIR’

Kendini ifade edebilen kişilerin hasarlı alışkanlıklardan uzaklaştığını kaydeden Kutluca, “Çünkü açık, aydın, ileri kafa daha iyi sonuçlar verir, çok daha iyi nesiller yetiştirir. zaten sanat ta bizlere bunu katıyor. Temel projemizin altında da bu yatıyor, hasarlı alışkanlıklardan kötü davranışlardan uzaklaştırıp, topluma, onları daha iyi hazırlamak ve iyi neticelerini almak. zaten onlar da bu sonuçları aldıktan sonra aileleri de kendileri de çok daha memnun kalıyorlar” diye konuştu.

Ücretsiz tiyatro gösterilerinde ‘İnsan ne ile yaşar’, ‘Fareler ve insanlar’, ‘İlahi aşk’ gibi eserleri sahnelediklerini söyleyen Kutluca, “Tabii bu kültürle yoğrulan gençlerimiz toplumdaki hasarlı ve aykırı davranışlardan uzaklaşıp sanatla birleşerek çok daha güzel bir yol çizmiş oluyorlar kendilerine” dedi.

- Reklam -

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz