Siyasi krize çare: İtalya formülü

119

Türkiye’de şimdiye kadar hiçbir koalisyon hükümeti başarılı olamadı, hemen her defasında ülke siyasi ve ekonomik krize girdi.
Önümüzdeki günlerde kurulması muhtemel Ak Parti-MHP veya Ak Parti-CHP hükümetlerinin de başarı şansı yok.
Seçim meydanlarında birbirlerini alçak, hain, şerefsiz diye suçlayanların Bakanlar Kurulu’nda yan yana oturup ülkeyi ahenk içinde yönetmelerini düşünmek saflık olur.
++
Peki, ne yapılabilir?
Benim önerim: İtalya formülüdür.
69 yılda tam 63 koalisyon hükümetiyle yönetilen İtalya’da geçen ay kabul edilen bir kanunla koalisyon yasaklandı.
Buna göre seçimde yüzde 40 ve üstü oy alan parti 630 kişilik Meclis’te 340 sandalye kazanacak.
Seçimde hiçbir partinin yüzde 40 ve üstü oy alamaması durumunda en çok oy alan iki parti ikinci tur seçime gidecek.
Böylece sandıktan mutlaka tek parti iktidarı çıkacak.
İtalya Başbakanı Matteo Renzi kanunun gerekçesini açıklarken, koalisyon hükümetleri nedeniyle uzun yıllardır ülkenin doğru düzgün yönetilemediğini, yasama faaliyetlerinde olduğu gibi yürütme erkinin çalışmalarında da sorunlar yaşandığını belirtti, “Sürekli hayır diyen insanlarla bir yere varmak mümkün değil. Tek parti iktidarı istikrar için şart” diye konuştu.
++
Türkiye’de şu aşamada yapılması gereken en doğru şey, İtalya formülünü yaşama geçirmektir.
Ak Parti, MHP veya CHP ile koalisyon hükümeti kurar ve İtalya’dakine benzer bir kanunu Meclis’ten geçirdikten sonra erken seçime gider.
Aksi takdirde önümüzdeki süreçte ülke siyasi ve ekonomik kiriz girdabında sürüklenecek, siyasi tansiyon hiç düşmeyecek, Meclis’in yanısıra Bakanlar Kurulu toplantılarında da sert tartışma ve kavgalar olacaktır.
Bu arada enflasyonun patlaması, dövizin fırlaması, yatırımların durması, işsizliğin korkunç boyutlara ulaşması kaçınılmaz hale gelecektir.
++
Benden söylemesi.