Sirkten hallice

0
66

Hikmet kavramından bahsedelim istiyorum sizlere naçizane kıymetli okurlar, Evet başlıkta sirk yazıda hikmet ne alaka diye düşünecek pek çoğunuz ama sirk gösterilerine gitmesekte en azından tv lerde izleyenler bilirler sirklerde illüzyonlar, yada ödül ceza yöntemiyle aslında nerede ne yaptığının bilincinde olmayan zavallı hayvanlar vardırya hani ve birde aslında izlediklerinin gösteri olduğunu bilmelerine rağmen sunulanı gerçeklik zanneden izleyiciler…

İşte ülkenin halinide aynı o sirke benzetiyorum son günlerde!!!

Bizleri yönetenlerin kendilerini devletin asli unsuru saydığı oysa gerçeklikten,gelenekten ne kadar uzaklaştıklarının farkında olmadığı, halkın pekçoğunun hala iktidarı devlet zannettiği ve hatta en ufak eleştiriyi beka problemiyle özdeşleştirdiği, olaylar üzerinden yorumlar yaparak olguların rafa kaldırıldığı bir garip hengamedir gitmekte…

- Reklam -

Bu minvaldede izlediği her gösteriyi gerçek zanneden bir kitle, her söylemi sorgulamadan eyleme döken bir zihniyet türemiş durumda son yıllarda.

Oysa herkes kendisine biçilmiş olan rolü oynayarak miadını dolduracak gösteri iyi eğitilmiş cambazlar tarafından profesyonelce sunulacak , şatafat, gösteriş ,suni gündemlerle halk uyutularak atı alan üsküdarı geçmiş olacak!!!

Herşeyin birbirine karıştığı keşmekeş kısacası…

Düşünmeden biat eden sorgulamadan inanan eleştirmeden bakan her toplumun ortak kaderi gibi …

Gelelim Hikmet konusuna ; Genellikle ülkemizde Erkek çocuklarına isim olarak takılırdı ya hani eskiden ,şimdilerde yerine tuhaf tuhaf adlar verilir oldu fakat konumuz bu değil elbette daha epistemolojik yaklaşmamız gerekecek bu kelimeye; “Hikmet “varlığı derinden kavrama olgu ve olayların arka planını sebep ve gelişimini doğru tayin edebilme ,kişinin bildiklerini hayatına uygulayarak erdemli yaşaması vb gibi pekçok anlama gelen bir değerdir.

Hz Peygamberin müminin yitik malı olarak adlettiği nerede bulunursa alınmasını öğütlediği, özellikle günümüzde algılarla şovlarla yönetilen insanlık dünyasına bakıldığında ne kadarda muhtaç olduğumuz bir değer olduğunu gördüğümüz kavramdır “Hikmet”

Sokratın “sorgulanmayan hayat yaşamaya değmez “diyerek dile getirdiği evrensel gerçekte hikmet kavramıyla örtüşmektedir kanaatimce!

Hikmet ilim ,fikir ve amelin birleşimini ifade eden bir kavram,oysa günümüzde yaşadığımız topluma baktığımızda ilmin var fikrin yok , fikrin var ilmin yok yada sadece amelin var ilim ve fikrin yok olduğu pekçok insan görmekteyiz ne yazıkki !!!

Son zamanlarda ortaya çıkan acı tabloda aslında hiçbirşeyin bize gösterildiği gibi olmadığını kapalı kapılar ardında ilişkilerin ne kadar kirlendiğini ve hikmetli düşünebilmenin ne büyük bir erdem olduğunuda göstermiyormu ne dersiniz?

Tabiki tüm bu yoksunlukların sonucundada algılarla ,yalan yanlış düzmece gündemlerle veya şovenist politikalarla günbegün gerileyen ,özünden uzaklaştırılan,ayrıştırılan ve uçuruma doğru hızla kayan bir toplum oluşması yadsınamaz bir gerçek olarak ortaya çıkmakta !!!

Ee bu sirk değilde nedir sizce?

Birileri gösterilerini yapıp kazanç sağlarken birileri sahnede onlara hizmet ederken birileride sadece kendilerine gösterilene inanırken düşünmeden, sorgulamadan , önüne ne sunulursa alkışlarken bunun adı sirk değilde nedir soruyorum sizlere?

Dini siyasete alet ederek ve halkın samimi duygularını sömürerek iyi eğitilmiş cambazlar marifetiylede bunu profesyonelce sunanların yaptıklarının başka bir benzetmesi varmıdır bilinmez lakin sirk çadırından hallice bir durumda olduğumuzu üzülerek söyleyebilirim.

Herşeyin birbirine karıştığı daha iyi şovunu yapanın alkışlanığı, esastan çok kabuğun sahnede olduğu,devletin saygınlığının zedelendiği tuhaf tuhaf ilişkiler ve garip olayların yaşandığı bir çadır sanki ülkem!!!

Oysa hikmet değeri öncülüğünde hayatı okuması gereken insanlar olayların ardındaki büyük resme odaklanarak gerçeği çok daha net görebilecekken,böylesine zihin tembelliği, alışkanlık ve şartlanmanın getirdiği sınırlı bakış açısından kurtulmamakta hala ısrar ediyor, algılara kendini teslim ederek , hayatı olayları insanları cesurca sorgulamaları gereken hikmetli insan olmaları öğütlenen müslümanlar ne yazıkki kitleler halinde çeşitli afyonlarla uyuşturuluyor!!

Ve Çok yazık oluyor hemde çokk!

Tüm ülke olarak yitik malımız olan “Hikmet “ değeri etrafında olayları ve hayatı tekrar sorgulamamız ve at gözlüklerimizden biran önce kurtulmamız icap etmektedir kıymetli okurlar!

Aksi halde sadece gösterilenleri izleyip eğlendirildiğimiz, gerçekliklerden uzak uyutulduğumuz bir sirk çadırından öteye geçemeyecek yaşantımız…

Sevgiyle

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz