ŞİMDİ NE OLACAK?

0
268

Bu senenin başında, ilk işlem günü olan 4 Ocak 2021 tarihinde gösterge niteliğindeki merkez bankası döviz kuru pariteleri dolar için 7,36 ve euro içinse 9,03 seviyesindeydi. Erdoğan’ın “faiz sebep enflasyon sonuçtur” diyerek faiz indirimini zorlamaya başladığı Eylül ayı başında pariteler dolar için 8,28 ve euro için ise 9,79 seviyesindeydi.

Radikal faiz indirimleri sonucunda kurlar hızla yükseldi ve aralık ayı başında 1 Aralık 2021 tarihinde dolar kuru 13,33 euro ise 15,10 seviyesine geldi.

Bu noktada piyasalarda faiz indirimlerine devam edilip edilmeyeceği tartışılırken iktidar devamlı olarak bizim bir kur hedefimiz ve endişemiz yok, faizleri indirmeye devam edeceğiz, kurlar yükselince ihracat artacak, ithalat azalacak sonuçta bu Türkiye’nin cari açığını kapatacak, enflasyon ve kurlar bu şekilde kontrol altına alınacak diyordu.

- Reklam -

Böyle denile denile tarih 15 Aralık 2021’i buldu kritik PPK öncesinde dolar kuru 14,63 ve euro kuru ise 16,49 seviyesine kadar yükseldi.

Aralık ayı PPK toplantısında da faizler 100 baz puan indirilince kurlar çok sert bir tepki verdi ve dolar kuru 15,21 euro kuru ise 17,19 seviyesine fırladı.

İşler kontrolden çıkıyordu, takip eden günlerde kurlar:

17 Aralık Cuma günü dolar kuru 16,35 ve euro kuru ise 18,50 seviyesine kadar yükseldi.

Araya cumartesi Pazar girdi, piyasalar kapandı ve herkes pazartesi günü piyasalar açılınca ne olacağını beklemeye başladı.

Sonuçta 20 Aralık Pazartesi günü piyasalar açıldı ve dolar alış 17,43 euro alış ise 19,67 seviyesine kadar çıktı. Bu saatte dolar satış 17,50 ve euro satış kuru ise 19,71 seviyesindeydi yani alım satım farkı makul miktardaydı. Bu elbette bankalar arası piyasada oluşan ve merkez bankası tarafından saat 15’de ilan edilen gösterge niteliğindeki kurlar. Merkez Bankası kurları bu seviyedeyken serbest piyasada dolar satış 18,30 u gösteriyordu ve dolar alım rakamı ise çok düşüktü, marj çok açılmıştı bir anormallik olduğu belliydi.

Sonra akşam Erdoğan bir konuşma yaptı ve bu konuşmasında dövize endeksli Türk Lirası vadeli mevduat hesabı olarak adlandırılan yeni bir finansal enstrümanı tanıttı. Bu arada tuhaf bir şey oldu piyasaların kapalı olmasına rağmen kurlar hızla çakılmaya başladı, o saatte o anormal kur seviyelerinden kim döviz alıyordu, kim döviz satıyordu da bu rakamlar ortaya çıkıyordu elbette meçhul.

Ortalık sakinleşince Merkez Bankasının ve bazı kamu bankalarının arka kapı yöntemleri ile döviz sattığı ve bu şekilde kurların baskılandığı konuşulmaya başlandı.

Sonuç olarak kurlar hızla geri çekildi ve gene merkez bankasının gösterge niteliğindeki kurlarına göre 24 Aralık 2021 tarihinde dolar kuru 11,72 euro kuru ise 13,29 seviyesine kadar çekildi.

Bu tarih baz alındığında:

Aralık ayı başına göre dolar 1 lira 61 kuruş, euro ise 1 lira 81 kuruş değer yitirmiş oldu. Dolardaki artış yıllık olarak % 60

Eylül ayı başına göre ise dolar 3 lira 44 kuruş, euro ise 3 lira 50 kuruş değer kazanmış oldu.

2021 yılı Ocak ayı başına göre ise dolar 4 lira 36 kuruş, euro ise 4 lira 26 kuruş değer kazanmış oldu. Dolardaki artış yıllık olarak % 60 eurodaki artış ise yıllık olarak % 50 seviyesinde oldu.

Peki, şimdi ne olacak?

Türkiye’nin herhangi bir yapısal sorunu çözülmüş değildir, tam da bu yüzden iktidarın yapmış olduğu gizli kapaklı faiz artışı ile döviz alım satımında uygulanan Ali Cengiz oyunlarının ciddi bir sonuç doğurması beklenemez.

Elinde dövizi olup yüksek kurdan bozduranlar şimdi dipten alım yapıp döviz bazında karını katlama peşindedir.

Yüksek kurdan döviz alıp zarar edenler ise düşük kurdan da döviz toplayarak paçalda maliyetlerini azaltmak için en düşük seviyeyi görüp alım yapmayı beklemektedirler.

Yastık altında dövizi, altını olanlar ise zaten bankacılık sistemi ve iktidara güvenmediği için bu varlıklarını bankaya getirmiyorlardı, şimdi tutum değiştirip döviz ve altın bozdurmaları Türk Lirasına geçmelerini getirip bankaya yatırmalarını beklemek mantıksız olur.

En çok kızgın olanlarda zirveden bozdurup, düşükten alım yaparak büyük bir kar etme fırsatını kaçıranlar oldu elbette.

Bu yeni sisteme itibar edecek tek kesim vadeli Türk Lirası mevduat tutma alışkanlığı olan bireysel yatırımcılar olacaktır ve bu durumda da iktidar durduk yerde Türk Lirası vadeli hesapları da dolarize etmiş olacak demektir.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz