Şiir ve opera ziyafeti

125

Ankara’da Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi şiir ve operayı aynı sahnede buluşturan muhteşem bir dinletiye ev sahipliği yaptı.  Şair ve yazar Nihat Ölmez ile Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi ve Opera sanatçısı Ersoy Saklıca “Şiir ve Opera” etkinliğinde sanatseverlere keyifli dakikalar yaşattı.

Şair ve yazar Nihat Ölmez ile Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi ve Opera sanatçısı Ersoy Saklıca “Şiir ve Opera” etkinliğinde sanatseverlere keyifli dakikalar yaşattı. Müzik direktörlüğünü Gökhan Över’in yaptığı dinletide, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren ikili izleyenlerin büyük ilgisiyle karşılaştı. Dinletinin bitmesinin ardından Nihat Ölmez “Adı Sen” adlı şiir kitabını hayranlarına imzaladı ve sorularımızı yanıtladı:
Soru: Şiir ve opera projesi nasıl başladı?
Nihat Ölmez: Sanatın altı dalı da birbiriyle iç içedir, birbirinden ayrılmaz. Bizde sanatta opera ve şiir eşleşmesini görmedik görünce de heyecanlandık. Ersoy beyle Türkiye’de olmayan bir konsept oluşturduk. Nazım Hikmet’in şiir dilini operaya uyumlu olması bu tür bir konseptin oluşmasında kolaylaştırıcı oldu.
Soru: Sanatseverlerin tepkileri nasıl?
Ersoy Saklıca: Gayet olumlu tepkiler alıyoruz. Sanatseverler tarafından sevilen bir proje oldu. Bu projenin bir özelliği de şiir ile operanın halka indirgenmesi oldu. Her şey şuan da çok iyi, böylede devam etmek istiyoruz.
Nihat Ölmez: Operayı insanlar belli bir kesime ait gibi görüyor, halka uzak görüyor. Siz batılılaşmadıktan sonra batı sanatı size ulaşmaz. Biz bu projeyle iki kültürü birleştiriyoruz. Biz Türk müziğinin de derinliğini zenginliğini biliyoruz. Arkamızda bir hazinenin olduğunun farkındayız. Ersoy beyin seslendirdiği parçalar bizim öz kültürümüze ait. Kendi kültüne ait eserlerin seslendirildiğini görenlerde operanın belli kesim için olmadığını anlıyor ve operaya da ısınmış oluyorlar. Dinleyicilerin keyif almaları içinde kendimizi geliştiriyoruz. Örneğin gecen yaptığımız programda insanların bazı yerlerde daha az tepki verdiğini gördük ve bazı yerleri değiştirdik.
Soru: Şiir kitabı yayınlamaya nasıl karar verdiniz?
Nihat Ölmez: Şiir kitabı çıkarma gibi bir fikrim yoktu aslında. Benim Ağustos’ta doğum günümdü. Kızım bana doğum günü hediyesi için internette yayınladığım şiirlerimi kitap haline getirmiş. Bu çıkan kitap o. Bu yazın ortasına doğru bir kitap daha çıkarmayı düşünüyorum.
Soru: Şiir yazmak doğuştan gelen bir yetenek mi?
Nihat Ölmez: Öncellikle şiirin ne olduğunu belirlemek gerekir. Şiir’de belli bir ölçü olmak zorunda iki cümle diğeriyle bağlanmıyorsa şiir olmaz, yazdığınız bir şiirde üç tane kelime çıkarttığınızda anlam bozulmuyorsa gene şiir olmaz düz yazı olur. Şiir yazmak başka bir şey. Şiir yazmak için önce bilmek gerekir. Bunun dışında yetenek diyemeyiz çünkü şiir bir El sanatı değil.
Soru: Bundan sonra programlarınız var mı?
Nihat Ölmez: Bundan sonra da programlarımız devam edecek. Ankara’da değil de İzmir’de bir program yapmayı düşünüyoruz.