Sigara kullanmak hastalıktır

0
582

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Erginel, yeterli önlemler alınmazsa 2030 yılında sigaranın 8 milyon insanı öldüreceğinin ve bu ölümlerin yüzde 80’inin düşük ve orta gelirli ülkelerde olacağının tahmin edildiğini söyledi. 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Erginel, yeterli önlemler alınmazsa 2030 yılında sigaranın 8 milyon insanı öldüreceğinin ve bu ölümlerin yüzde 80’inin düşük ve orta gelirli ülkelerde olacağının tahmin edildiğini söyledi.
Erginel, yaptığı açıklamada, tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlı etkilerinin önlenmesi ve küresel tütün salgınını önlemek amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında her yıl 9 Şubat’ın “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” olarak kutlandığını anımsattı.
Sigaranın her yıl dünyada yaklaşık 6 milyon insanın beklenenden önce ölümüne yol açtığını vurgulayan Prof. Dr. Erginel, şunları söyledi:
“Bu ölümlerin yaklaşık 600 bini sigara dumanından pasif etkilenmeye bağlıdır. Eğer bu konuda yeterli önlemler alınmazsa 2030 yılında sigaranın her yıl 8 milyon insanı öldüreceği ve bu ölümlerin yüzde 80’inin düşük ve orta gelirli ülkelerde olacağı tahmin ediliyor. Sigara kullanımı, akciğer kanseri başta olmak üzere diğer kanserlerin gelişiminde, kalp hastalıklarının ortaya çıkmasında ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı başta olmak üzere birçok solunum yolu hastalığının etiyolojisinde temel etkendir. Sigara kullanımı en önemli önlenebilir ölüm nedenidir ve çok önemli bir toplum sağlığı konusudur. Sigara kullanan her 2 kişiden biri sigara nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Her gün 14 bin kişi ve her 6,5 saniyede bir kişi sigaraya bağlı nedenlerle hayatını kaybetmektedir. Siz bu yazıyı okurken en az 10 kişi hayatını sigara nedeniyle kaybetti.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz