Sıfır otomobilde neler dönüyor?

0
34

Korona Virüs salgını sonrasında tüm dünyada üretim durdu veya temel tüketim ürünlerine ağırlık verildi. Durum böyle olunca bazı ürünlerin fiyatı değerinin çok üstüne çıktı. Özellikle otomotiv sektörü bu konuda gözle görülür bir örnek teşkil etmekte.

Özgür ALTIN/ANKARA

Korona Virüs Salgını sonrası toplu taşımadan uzaklaşmak isteyen vatandaşlar otomobil veya motorsikletlere yöneldi. Ancak üretimin hem yurt içinde hem de yurt dışında durması nedeni ile ikinci el piyasası hareketlendi. Bazı otomobiller sıfırlarında 20 Bin Türk Lirası daha fazla fiyata satılır oldu. Durum böyle olunca vatandaşlar sıfır otomobile yöneldi. Ancak burada da siparişler 2 ay gecikmeli gelmekte.

Sıfır otomobil satan bayilere gidildiğinde Bin Türk Lirası ile 10 Bin Türk Lirası arasında kapora istenmekte ve teslimat olarak minimum 2 ay süre verilmekte. Ancak sosyal medyada bazı kullanıcıların galeri sahiplerinin düzinelerce satın alma yaptığını iddia etmesi gündemi değiştirdi.

TOPLU SATIŞLARA DİKKAT

Yıllardır otomotiv sektöründe çalışan ismini vermek istemeyen bir satış danışmanı gazetemize durum hakkında bilgi verdi. M.D.(38) bazı kişilere özellikle piyasada çok tutulan otomobillerin toplu olarak satıldığını iddia etti.  M.D: “Özellikle çok satılan b ve c segmenti araçlar topluca satın alındı. Şuan siparişler o kadar çok ki tek araç almak isteyen vatandaşlara minimum 2 ay beklemelerini rica ediyoruz. Peşinat yatıranlar birkaç ay sonrası için sıraya girip beklemedeler.” dedi.

İddialara göre topluca alınan araçların galerilerde sıfır fiyatından daha yüksek fiyatlara satıldığı gözlemlendi. Hatta bazı sosyal medya kullanıcıları durum hakkında paylaşımlarda bulundu. Vatandaşlar bütçelerine uygun otomobil almak için bayi bayi dolaşırken bazı fırsatçıların toptan yaptıkları alımlar ve kısa sürede daha çok para kazanma arzuları vatandaşların olumsuz etkilenmesine neden olmakta.

Durum hakkında bir sosyal medya kullanıcısı şöyle bir iddia da bulundu; “İnsanlara yıl sonuna kadar yok diyorlar ama galericilere onlarca, yüzlerce satıyor, adama sormazlar mı ‘hani araç yoktu’ diye”. Hatta bazı sosyal medya platformlarında ikinci el araca gücünüz yetmezse sıfır alabilirsiniz gibi komik paylaşımlar da yapıldı. Bir başka sosyal medya kullanıcısı ise; “ 2. eline paranız yetmezse sıfırını alabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLAR ÇÖZÜM BEKLİYOR

Otomobil bayilerinde araç bulamayan vatandaşlar özellikle sosyal medyada bu tip toplu satışları görünce devletin bu konuda gerekli adımları atmasını talep etmekteler. Özellikle kısa sürede çok para kazanmaya çalışanlara ve fırsatçılara imkan verilmemesi istenmekte. Geçtiğimiz aylarda Ticaret Bakanlığı bir çalışma yaparak bu tip durumlara karşı gerekli adımları atacaklarını bildirmişti. Ancak bazı fırsatçılar kanuna, devlete rağmen vurgun yapmaya devam etmekte. Ayrıca bu durum 2. el otomobil fiyatlarını da etkilemekte. Vatandaşlar en kısa sürede bu soruna çözüm bulunmasını istemekte.