CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu , Şırnak ve Hakkari’nin il olmaktan çıkarılmasının yanlış bir karar olduğunu belirterek, “Türkiye’nin bir bölgesindeki yurttaşlarımızı karşımıza alarak onların taleplerine aykırı şekilde bir ilin ilçe yapılması yurttaşlarımızı bu Cumhuriyetten koparacak adımdır” dedi.

TBMM’de basın açıklaması yapan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu , kendilerine darbe girişiminde bulunduğu iddiasıyla tutuklanan veya gözaltına alınanlara işkence uygulandığı yönünde şikayet geldiğini bildirdi.

Tanrıkulu ‘ndan 2 İl eleştirisi

Sezgin Tanrıkulu, Türkiye’de darbe ve darbecilerle mücadelenin insan haklarına saygıyı esas alınarak yapılması gerektiğini savunarak, “Çıkarılan KHK’lar insan haklarını askıya alan KHK’lardır. 30 günlük gözaltı süresi tek başına işkencedir. Bu sürenin derhal kısaltılması lazım.

Gözaltında olanların avukata erişim yasağını kaldırılması, ailelerle görüşülmesinin sağlanması lazım. Hükümet hızla insan haklarına saygıyı esas alacak bir girişiminin olması lazım” diye konuştu.

Tanrıkulu, bu hafta Meclis Genel Kurulunda Şırnak ve Hakkari’nin il olmaktan çıkarılacağı kanun tasarısının görüşüleceğini anımsatarak şunları söyledi:

“Şırnak ve Hakkari’nin il olmaktan çıkarılması son derece yanlıştır. Türkiye’nin bir bölgesindeki yurttaşlarımızı karşımıza alarak onların taleplerine aykırı şekilde bir ilin ilçe yapılması yurttaşlarımız bu Cumhuriyetten koparacak adımdır. Hükümetin genel kurulda görüşülecek konuyu yeniden gözden geçirmesi ve Şırnak ile Hakkari’nin il olarak kalması için gerekli adım atmasını bekliyoruz. Gerekirse Cizre ve Yüksekova il olur ama Hakkari ve Şırnak’ın il olmaktan çıkarılması yanlış olur.”

FACEBOOK YORUMLARI