Türkiye’nin ev sahipliğinde toplanan D-8 Zirvesi’nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz yerli, milli paralarla ticaretimizi yaptığımız takdirde ülkelerimiz ciddi manada kazanacaktır. Bir takas odası kurulması için merkez bankalarımızı bir araya getirelim” dedi.

Çok doğru söyledi. Bütün karamsarlığım gitti birdenbire ekonomimiz adına ümitlendim.
Biliyorsunuz bütün ülkelerle kendi paramız olmayan Euro ve Dolar’la ticaret yapıyoruz. Düşünün ki Çin’den bir şey alıyorsunuz veya oraya bir şey satıyorsunuz, ödemeyi de Dolar veya Euro’yla yapıyorsunuz. Peki, Çin’in milli parası dolar mı Euro mu? Yoksa Türkiye mi Dolar veya Euro kullanıyor?
Her iki ülkenin de resmi parası Dolar veya Euro değilken birbirleriyle ticareti bu paralarla yapmaları aslında yanlış bir şey, dahası, bu paraların ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey değil.

Bu paraları ödeyebilmek için Dolar veya Euro satın alıyoruz ya da bulunduruyoruz. Kazanan tabi ki Dolar ve Euro oluyor, kaybeden ise diğer para birimleri. O nedenle cumhurbaşkanının söylediği bu sözü çok doğru ve yerinde buluyorum.
Ama bunun yanında, herkesin hakkını da vermek gerektiğini düşünüyorum. Yani tabirince, Sezar’ın hakkını Sezar’a verelim.
Tam 25 senedir, adını kendisinin koyduğu, “milli ekonomi modeli” diye tutturan, “her ülke kendi parasıyla alışveriş yapsın” diye gittiği her yerde anlatan ve bunları kitaba döken kişi Prof. Dr. Haydar Baş’tır.

Meltem TV de çalıştığım zaman, Rusya federasyonu parlamentosunun alt kanadı olan Duma’da Haydar Baş bir konuşma yapmıştı. Meltem TV ekranları dışında hiçbir yerde haber olarak geçmedi. Ben de Televizyon kanalı tarafından davet edildiğim için oradaydım ve izledim. Bir heyet olarak oradaydılar ve Haydar Baş konuşma yaptı. Bir Rus ekonomi profesörü de Haydar Baş’ı orada öve öve bitiremedi.
Haydar Baş’ın TV kanalları o zamanlar muhalefet yapıyordu, çünkü hükümeti destekleyen Gülen cemaatinin sıkı muhalifiydiler.
Hatta o yıllarda cemaatin televizyondan, bir programı sunmam için aranmıştım. Daha sonra bana olumsuz olarak dönmüşlerdi. Ben sormadığım halde de açıklama yaptılar; ben, her gün Fethullah Gülen hakkında olumsuz haberler yapılan bir TV grubunda çalışıyormuşum. Zaten oğlumun tahsili için Almanya’ya gideceğimden pek ilgilenmemiştim, ama bu açıklama da aklımda kalmıştı.

Neyse dönelim “milli ekonomi modeline”… Sayın cumhurbaşkanı bu modeli dillendirdiğine göre, sanırım Haydar Baş’ın hayalinin gerçekleşmesi de çok uzak değildir. Gerçekten de bu yolla ticaret yapan D8 ülkeleri, Amerika ve Avrupa yerine kendi ekonomilerine hizmet etmiş olurlar. Zaten Rusya ve Çin aralarında ticareti, bu şekilde, birkaç yıldır yapıyorlar.
Diğer ülkeler de aynı şekilde davranırsa özellikle bizim ödemelerimizi Türk parası ile yaparlarsa, belli bir miktar Türk parasını istihdam etmek zorunda kalacaklar.
Ödemeleri Türk parası ile yapabilmek için Türk parası satın alacaklar. Bu avantaj diğer ülkeler için de geçerli olacak. Bu durumda sizlere “milli ekonomi modeli- MEB” kitabını okumanızı tavsiye ederim, gerçekten içinde daha önce okumadığınız bilgiler bulacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz