Ak Parti, Türkiye genelinde oyların yüzde 44’ünü alarak birinci parti çıkmaya sevindi. Ama, özellikle çok önem verdiği bazı büyük illerde belediye başkanlıklarını kaybetmenin hüsranını yaşadı.

++

CHP, Ak Parti’nin uzun yıllardır yönettiği kimi büyük illerin belediye başkanlıklarını kazandığı için sevindi. Ama, oy itibariyle ülke genelinde Ak Parti’nin yüzde 15 gerisinde kalmanın hüsranını yaşadı.

++

HDP, aday göstermediği ve Millet İttifakı’nın adayını desteklediği büyük şehirlerde istediğini elde ettiği için sevindi. Ama, Güneydoğu’da kalesi kabul ettiği Şırnak, Ağrı, Bitlis gibi illerde kaybetmenin hüsranını yaşadı.

++

MHP, belediye başkanlığını kazandığı il sayısını 8’den 12’ye çıkardığı için sevindi. Ama, geçen yerel seçimde kazandığı Adana ve Mersin’i kaybetmenin hüsranını yaşadı.

++

İYİ Parti, Millet İttifakı’nın kazandığı tüm illerde kendi payı olduğunu da düşünerek sevindi. Ama tek bir ilde bile belediye başkanı çıkaramamış olmanın hüsranını yaşadı.

BİR KONUŞTU, PİR KONUŞTU…

Seçmen, Ak Parti’yi uyardı ama ondan vazgeçmedi.

Seçmen, erken genel seçim yapılmasını istemedi, iktidarın ekonomik sorunların çözümüne odaklanmasını arzu etti.

Seçmen, özellikle üç büyük ildeki tavrıyla ülkenin en büyük sorunlarının enflasyon ve işsizlik olduğunu gösterdi.

Seçmen, CHP’ye verdiği oylarla bu partinin bir iç karışıklığına sürüklenmesini engellemiş oldu.

Seçmen, HDP’ye, “PKK ile bağını kes, Türkiye’nin partisi ol. Aksi takdirde gelecek seçimde sana daha büyük bir ders veririm” dedi.

Seçmen, MHP’nin izlediği genel siyaseti onaylarken, İYİ Parti’yi umut bağlamadığını ortaya koydu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz