• Güncel
  • Haberler
Ana Sayfa Güncel Haberler Sevgililer günü yasaklansın

Sevgililer günü yasaklansın

-

Referandumda uçan kuştan bile evet bekleyenlerin yılbaşı kutlamalarına karşı çıkanların desteğini almak için sevgililer günü kutlamalarını yasaklamalıdırlar.

Dahası bunların gönüllerini hoş etmek için OHAL kapsamında bir KHK ile anneler günü, babalar günü dahası ne kadar özel gün varsa hatta ev kadınlarının altın günleri bile topyekûn ortadan kaldırılmalıdır.
İnsanların bir araya gelip birbirlerine sevgilerini gösterdiği, sosyal duygularını paylaştığı, evrensel kabul görmüş bu günleri kutlayanlar listeler halinde toplumdan ihraç edilmelidir, en ağır cezalar verilmelidir.

Verilsin ki, üç beş kuruş para kazanırız diye dört gözle bu günleri bekleyen esnaf daha da zora girsin, iflâs etsin, iş yerleri kapansın, buralarda çalışanlar işsiz kalsın, böylesi günlerde iş yapan üretim ve hizmet sektörleri batsın.
İşi “gâvur icadına, geleneğe, kültüre” bağlayıp bu gibi günlere karşı çıkanlardan veciz lâflar bugün yarın duyarız diye bekliyoruz ama referandum var diye susturmuşlardır belki. “Gül yerine sivri biber eksinler, enflasyon düşsün” diyen ulvi konuşkanlar bile çıkabilir. “Yılbaşı, sevgililer, anneler, babalar günü kutlayanlar, hayırcılardır’” derlerse referandum kampanyasına yeni bir “bölünmüşlük” boyutu gelir, şaşırmamak lâzım. (Not: Her hayırcıya terörist genellemesi ağır geliyor artık, kullanmazsa iyi olur)

İşin bizi ilgilendiren yönü bu “kendinden menkullerin” anlamsız tepkilerden çok ekonomide olup bitenler. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), hesaplamış, sevgililer günü nedeniyle son iki yılda 8,3 milyar liradan fazla harcama yapılmış, bu yılki tahmin en az 9 milyar lira. Böyle günlerde en az 57 sektörde büyük canlılık yaşanıyormuş.

- Reklam -

Sevgililer günün simgesi olan gül satışları zaten rekor kırıyormuş, 14 Şubatta 18-20 milyon adet gül satışı yapılıyormuş. Neredeyse her dört kişiden biri gül alıyor demek. Gerisini düşünün; zincirleme bir hareket ortaya çıkıyor: Kargocusu, çiçekçisi, AVM’si, kuyumcusu, pırlantacısı, incik boncukçusu, giyimcisi, mumcusu, tatlıcısı, pastacısı, oyuncakçısı, eğlence yerleri, cep telefonları, mesajlar, kısaca “seni seviyorum” demek isteyen insanların olduğu her yerde bir ekonomik faaliyet oluşuyor. Bazıları kutlama yaparken bazıları da geçimini sağlıyor.

Kaba bir hesapla dini bayramları, doğum, nişan, evlenme yıl dönümü gibi diğer özel günlerini de katarsak her ay ortalama bir hediye alıp verme yaşanıyor. Sonuçta yine TESK’in rakamlarından gidersek hepsi ile birlikte yılda neredeyse 100 milyar liraya yakın bir ekonomik faaliyet çıkıyor ortaya. Bu da yaz kış binlerce esnafı, küçük girişimciyi ayakta tutuyor.
Bazıları bunu israf olarak görebilir ama bir küçük hediyenin verilmesine kara ve cahil gözlerle bakanların da bu ekonomik faaliyetlerden en azından vergi yoluyla aldıkları maaşlarla, sosyal yardımlarla nasiplendiklerini unutmamaları gerekir.
Şimdi gidin siz de sevdiklerinize küçük bir şey alın da zordaki esnaf sevinsin. Hiç olmazsa bir günlüğüne “eveti hayırı” bir kenara bırakalım, Yunus Emre gibi, “sevelim, sevilelim, bu dünya kimse kalmaz” diyelim.

- Reklam -
İsmet Hazardağlı
İsmet Hazardağlıhttps://sonsoz.com.tr
1984 yılında çalışmaya başladığı gazetecilik mesleğinde, çeşitli haber ajansları, dergiler, gazeteler ve televizyon kanallarında muhabir ve üst düzey yönetici olarak görev yaptı. Sonsöz'de ekonomi yazıları ile sizlerle!

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz