Sessiz sedasız internet devrimi

0
74

Dünya ölçeğinde bir internet devrimi yaşandığı konusunda hemen herkes hemfikirdir, lakin bu devrimin ülkemize nasıl yansıdığı hakkında bazı tereddütler bulunuyor. Bu tereddütlere bir açılık getirebilmek için ülkemizde internet kullanımına yönelik son verileri gözden geçirmemiz lazım.

Bu çerçevede önce, TÜİK’nin “Hanehalkı Bilişim Teknolojileri (BT) Kullanım Araştırması, 2020” sonuçlarını kullanarak, Türkiye’de vatandaşın internet ile olan ilişkisini ortaya koyayım.

Bu araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de:

  • İnternet kullanan bireylerin oranı %79,0 oldu
  • Evden İnternete erişim imkanı %90,7’ye ulaştı
  • E-devlet hizmetlerini kullanma oranı %51,5 olarak gerçekleşti.
  • İnternet üzerinden ürün siparişi verme ya da satın alma oranı %36,5 oldu.

Oysa daha 2010 yılında evden internete erişim imkanı sadece % 41,6 seviyesindeydi.

KONDA’nın 2019 tarihli, fakat 2018’i kapsayan medya araştırmasına göre halkın %30’u sosyal medyayı haber seyretmek, %25 dizi, %15 spor, %14 belgesel, %10 yarışmalar, %9 komedi güldürü, %5 kadın, %4 siyaset tartışma, %4 müzik eğlence magazin, %3 çizgi film çocuk, %3 yeme içme ve sadece %3 dini içeriklere erişmek için kullanıyor.

İktidar otoriterleştikçe ve medya üzerindeki denetimini arttırdıkça vatandaşın haberleri internet ve sosyal medya üzerinden alma eğilimi de artmaktadır.

Twitter ve Instagram’da dünyada en hızlı büyüyen, Twitter kullanımında Avrupa ikincisi olan bir toplum çok yakında bilgi, beceri ve haber eksiğini Internet kanalıyla özgürce tamamlamanın da yollarını öğrenecektir.

Bu veriler bize Türkiye’nin internet devrimini takip etmekte pek de geride kalmadığını göstermektedir. Bu veriler sayesinde internet devriminin öncü ülkelerinden biri olamasak da yakın ve sıkı bir takipçisi bir ülke olduğumuzu görüyoruz.

İnternet devriminin hayata geçtiği böyle bir toplum düşünelim o zaman; Ekonomi, siyaset ve sosyoloji nasıl değişir?

Başta bankacılık ve alışveriş faaliyetlerinin internet üstüne kaymaya başlayacağını tahmin edebiliriz. Zaten bankaların eskiden sadece şubelerden yapılabilen havale, EFT ya da fatura ödeme gibi bir çok işlemi artık internet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Ayrıca banka şubeleri dahi artık tamamı ile dijital ortamda faaliyet göstermekte internet ya da intranet üzerinden birbirine bağlı bulunmaktadır. Sadece şubeler değil ATM olarak tanımlanan birimlerde aynı şekilde internet ya da intranet üzerinden birbirine bağlıdır.

Uzun bir zamandır internetten alışveriş yapmak hayatımızı kolaylaştıran bir uygulamaydı, bu yıl yaşanan pandemi internetten alışverişin aynı zamanda kişisel ve toplumsal sağlığımızın korunması içinde önemli bir uygulama olduğunu herkese gösterdi, bu uygulama hızla yaygınlaştı. Geniş kitlelerin internet üzerinden alışveriş yapma alışkanlığı kazanması artık geri dönülemez bir noktaya ulaşmış bulunmaktadır.

Pandemi koşulları sadece alışverişi internete taşımadı aynı zamanda evden ya da uzaktan çalışma uygulamasını da yaygınlaştırdı. Bu çalışma biçiminin kolaylık ve ekonomikliğini keşfeden bir çok şirketin pandemi geçtikten sonra da bu uygulamayı devam ettireceğini düşünmemek için bir sebep yok.

Pandemi sebebiyle okulların kapanması üzerine bu dönemde internet üzerinden uzaktan eğitim uygulamaları da yaygınlaştı ve hayatımızın bir gerçekliği oldu çıktı. Bundan böyle uzaktan eğitim muhakkaktır ki eğitim sistemimizin ayrılmaz ve vazgeçilmez bir parçası olacaktır.

Bir çok ekonomik faaliyetin dijitalleşmesi ve internet üzerine kayması fiziki mekan, ulaşım ve personel gibi gereksinimleri kökten değiştirecek bir olgudur.

Türkiye’de internetin bu kadar yaygınlaşması ve kullanımının artması ekonomik faaliyetleri kökten etkilemekle kalmayacaktır tüm sosyal ve siyasal yapıyı da derinden etkileyecek ve değiştirecektir bu internet devrimi ile birlikte yepyeni bir sosyoloji doğacaktır.

Sadece ekonominin değil siyaset ve sosyolojinin tüm aktörlerinin de bu yeni döneme çok iyi hazırlıklı olması gerekmektedir.

Siyasetin interneti sansürleme ve engelleme hevesi de beyhudedir unutmayınız internet nükleer savaşta bile ayakta kalacak şekilde tasarlanmış bir sistemdir. Dahası Spacex uyduları devreye girince yerel iktidarların internet üzerindeki denetimi de hemen hemen tamamı ile ortadan kalkacaktır yerel iktidarlar nafile işlere girmesin, boşa kürek çekmesinler derim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz