Şentop: Karabağ tamamen kurtarılacak

0
13

TBMM Başkanı Şentop, Azerbaycan Milli Meclisi’nde açıklamalarda bulundu. Şentop, “Kafkasya’daki çözümsüzlük, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ ve çevresindeki işgali sürdükçe devam edecektir” dedi.

Azerbaycan’a destek ziyareti gerçekleştirmek üzere Bakü’de bulunan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Azerbaycan Milli Meclisi’nde açıklamalarda bulundu. TBMM Başkanı Şentop, Azerbaycan Milli Meclisi’nde yaptığı konuşmada, “12 Temmuz’da başlayan ve 27 Eylül’de iyice şiddetlenen kardeş Azerbaycan’a yönelik saldırılardan büyük üzüntü duyuyoruz. Türkiye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kardeş Azerbaycan’ın yanında olacaktır” dedi. 

“AZERBAYCAN’IN YANINDA OLDUĞUMUZU TÜM DÜNYAYA İLAN ETTİK”

TBMM Başkanı Şentop açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: “Meclis olarak Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu tüm dünyaya ilan ettik. Ermenistan’ın bir an önce işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çıkmasının, komşularına saldıran ve bölge barışını tehdit eden bir ülke olarak hareket etmekten vazgeçmesinin zaruretini bir kez daha haykırdık” diyen Şentop,  “Ermenistan; işgal ve katliam şeceresine yeni bir halka eklemiş, sivilleri ve masumları öldürmeyi bir devlet politikasına dönüştürmüştür. Bu terör devleti, uluslararası hukuk tabiriyle bu haydut devlet, Moskova’da insani saiklerle alınan ateşkes kararına rağmen sivilleri hedef alan saldırılarını sürdürdü. Pazar yerlerini, sokakları, evleri hatta cenaze definlerini dahi bombalamaya devam etti, masumların canına kastetti.

“DOĞRUDAN SİVİLLERİ HEDEF ALAN BU SALDIRILAR, TEK BİR İFADEYLE SAVAŞ SUÇUDUR”

“Gücü kahraman Azerbaycan askerlerine karşı koymaya yetmeyen, cephede kahraman Azerbaycan ordusu karşısında ardına dahi bakmadan kaçan,  Ermenistan askerleri, masum sivil insanları katletmeye, sivil hedeflere saldırmaya devam ediyor. Şu nokta açıkça herkes tarafından bilinmelidir ki, doğrudan sivilleri hedef alan bu saldırılar, tek bir ifadeyle ‘savaş suçudur. O zaman şimdi tüm dünyaya sormak lazım, aldığınız tüm kararları yok sayan bu saldırıları yargılamayacak da neyi yargılayacaksınız, neyi lanetleyeceksiniz? Sağır mısınız, kör müsünüz, lâl mısınız ? Kulağınızı asmasanız da, gözünüzü bağlasanız da, dilinizi ısırsanız da; şu hakikatten asla kaçamayacaksınız: Ermenistan, artık bölgesel, hatta global bir sorundur. Global bir sorun haline gelen bu terör devleti politikaları önlenmez ise, bir başka deyişle, doğrudan veyahut dolaylı bir şekilde desteklenmeye devam edilirse, bu durum sadece bölgeyi bir ateş çemberine çevirmekle kalmayacak, Kafkasya’nın komşusu olan tüm ülkeleri de tehdit eder hale gelecektir.  Bu itibarla, eğer barış yolunda samimi iseler, Ermenistan’ın ipini elinde tutanlar, Ermenistan’a yıllardır adeta kol kanat gerenler, bu tehlikeli oyunu durdurmalı, masumları öldüren bu haydut devlete arka çıkmaktan vazgeçmelidir. Hak ve adalet yerini bulmadıkça çözüm üretemezsiniz. Dolayısıyla Kafkasya’da çözümsüzlük, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ ve çevresindeki şehirlerde işgali sürdükçe devam edecektir.”

“BARIŞ VE HUZUR ERMENİSTAN’IN İŞGAL ETTİĞİ AZERBAYCAN TOPRAKLARINI TERK ETMESİYLE MÜMKÜNDÜR”

“Bugün, Kafkasların ve bölgemizin yeniden barışa ve huzura kavuşması ancak ve ancak Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarını derhal terk etmesiyle mümkündür” diyen Şentop, bölgede nüfuz sahibi tüm ülkelerin gerçekçi ve adil çözüm yöntemlerini devreye sokmaları gerektiğini ve Ermenistan’a destek olanların orta ve uzun vadede destekten ötürü büyük zarar göreceklerini belirtti.

Şentop açıklamalarına şu sözlerle devam etti : “Ermenistan da hiçbir zaman aklından çıkarmamalıdır ki, ‘büyük ağabeyleri’ onun arkasında durmaya uzun süre devam edemeyecektir. Bu bölgede komşularıyla başbaşa kalacağı günler uzak değildir. Tüm dünya da şu hakikati idrak etmelidir ki; Ermenistan sahada veya masada kimden ne destek alırsa alsın, Azerbaycan, işgal edilen topraklarının her karışından ve her santiminden, bu işgalci terör devletini kovmaya muktedirdir. Ve Cumhurbaşkanı Muhterem İlham Aliyev’in de ifade buyurduğu gibi; ‘Azerbaycan’ın bir 30 yıl daha bekleyecek zamanı yoktur’”