…SENİ SEVİYORUM…

0
171
- Reklam -

Abdi Pehlivan…1960’ların ilk yıllarında ve 1970’lerin başlarında Ankara, Rüzgarlı Sokakta, Yeni Tanin ve Adalet Gazetelerinde, hem sporcu, hem üniversite öğrencisi, hem evli ve çocuklu olarak, spor gazeteciliği yaparken tanıdım Abdi Pehlivan’ı.

Sonsöz Gazetecilik ve Matbaacılığın işvereni  olarak kayıtlıdır bugün. O, Rüzgarlı Sokak kahramanlarının başlarında, yüreklerdedir. İstanbul’da Babı Ali ne ise, Ankara’da Rüzgarlı Sokak gazeteciliği o anlamdadır.

Ankara’da, bugünün televizyonları ve gazetelerinin kökü, o organlar farklı yerlerde büyük tesislere sahip olsalar da, Rüzgarlı Sokaktadır. Kök, bugün ticaret ve ulaşım merkezlerinden biri haline gelen, bana göre olumsuz değişen Rüzgarlı Sokak. Artık, basın yönü ile fotoğraflarda ve birkaç kitapta yaşatılan Rüzgarlı Sokak.

- Reklam -

Altındağ Spor Kulübünde ve Yıldırım Beyazıt Lisesinin şampiyon takımında futbol oynarken, yöneticimiz Yüksel Büyükgül, beni Yeni Tanin Gazetesi spor sayfası sorumlusu Yusuf Ziya Gedikli’ye, Gazeteci olarak işe başlatılmamı söyledi. Önce gönüllü olarak. Sonra zaman geçti. Yusuf Ziya Gedikli, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri, gazeteci Ali Abalı’ya beni Bakanlığa memur olarak almasını önerdi. Sporculuk, gazetecilik ve kamuda Basın Danışmanlığı…Sonrası ise  spor, sporda demokrasi, gençlik ve şiddetle mücadele alanlarında gönüllü uğraşlar. Türkiye Gençlik Federasyonu, Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu, Şiddetsiz Toplum Derneği kurucu başkanlıkları. Onlarca yıl.

İşte, Rüzgarlı Sokağın kahramanlarından Abdi Pehlivan’la o yıllarda yakın yaşadım. Çok önemli desteklerini gördüm, onurlu ve çıkarsız.

Seni seviyorum diyebilecek insanlardan birisidir Abdi Pehlivan, Yusuf Ziya Gedikli, Ali Abalı ve elbette Yüksel Büyükgül.

Bugüne gelişimin kahramanları arasında dayım İsmet Sümer ve amcam Besim Sümer de var. Kimler varsa, elimden geldiğince, son kitabım olan ve ücretsiz dağıttığım “Anneler ve Gözyaşları”nda yer vermeye çalıştım.

Bu insanlara, ayrı ayrı “seni seviyorum” diyorum. Seni seviyorum  Rüzgarlı Sokak,  seni seviyorum Ankara, seni seviyorum Türkiye, seni seviyorum Dünya, seni seviyorum Evren.

Ben olumlu önyargılıyım. Dünyanın, insanların, olumlu önyargılı olarak sevilebileceği kanısındayım. Sonrasında hayal kırıklığı olur mu? Benim hayallerimi kimse kıramaz, kıramadı. İnsan hayallerini kendisi kırar.

Elbette sevgi, saygı ve dostlukla yaklaştıklarından beni üzenler olmuştur. Bu, bu ilk adımı, olumlu önyargı ile atmamı engelleyemedi. Sonuçta çok fazla sevenimin ve çok fazla sevdiğimin olduğuna inanıyorum. Ancak, ilginç bir yönümü bu yazıyı okuyanlarla paylaşmak istiyorum. Gelmiş geçmişler dahil hiç kimseden nefret etmiyorum. Yaşantımda, nefret, yorgunluk ve sigara asla olmadı.

Dünya, sevginin gücü ile milyarlarca yıldan beri var. Canlılar, az örnek dışında nasıl çoğalıyor, nasıl dünyaya geliyor, sevgiye, aşka dayalı birlikteliklerle.

İnsan soyu, savaşları, fetihleri, işgalleri, silahlı kalkışmaları, insana, hayvana ve çevreye yönelik her türlü şiddeti sonlandırmak istiyorsa, sevgiyi, farklılıklara saygıyı, hoşgörüyü, dostluğu ve sadece barışı hedeflemelidir.

Acaba diyorum, bir bebek dünyaya gelince, her toplumda, her yerde, kulağına “Seni Seviyorum” desek nasıl olur. Soru değil, bunun için ? işareti koymadım.

Bilim insanları “Sevgi öğretilebilir” diyor. İnanıyorum, insanların nasıl yaratıldıklarını, doğduklarını ve evrimleştiklerini  az çok bilenlerden birisi olarak.

Sevgi, saygı, şefkat, hoşgörü ve dostluğun nasıl öğretileceği, iletişim, demokrasi ve adaletin nasıl sağlanacağı artık biliniyor. Herkes bilmeli. Siyasetçi eksiksiz bilmeli.

Her hafta “Dost Dili” yazılarında  okurlarımızın, dostlarımızın, konu ne olursa olsun, görüşlerine ve önerilerine yer vermeye de çalışacağız. Yeter ki sevgi dili, dost dili olsun. Görüşlerinizi kısa veya uzun farketmez, bekliyorum, bekliyoruz.

Bu ilk yazımda son olarak, bu yazıyı okuyanlara, inceleyenlere, sayfaya alanlara, gazetemizi okurlarına ulaştıranlara, “Sonsöz Ailesi” çatısı altında çalışanlara, bizleri, ben değil “biz” haline getirenlere, tanıdıklarımın yüzlerine, gözlerine, görmediklerimin yüreklerine baktığımı hissederek, ayrı ayrı şöyle diyorum.“Seni seviyorum.” 

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz