Şehitler Müzesi’nde ziyaretçi yoğunluğu

0
338

Sivas’ta şehitlerin kişisel eşyaları, fotoğrafları ve ailelerine yazdıkları mektupların sergilendiği müzede, artan terör olaylarının ardından ziyaretçi sayısı 2 katına çıktı

SİVAS  – HALİFE YALÇINKAYA – Sivas’ta şehitlerin kişisel eşyalarının sergilendiği Şehitler Müzesi’nde, son günlerdeki terör olaylarının ardından ziyaretçi sayısı arttı.
Yukarı Tekke Mezarlığı’ndaki Garnizon Şehitliği’nde bulunan müzede, 76 şehidin kişisel eşyası, fotoğrafları ve ailelerine yazdıkları mektuplar sergileniyor.
Özellikle, şehitlerin bu mertebeye ulaşmadan önce anneleri, babaları, eşleri, çocukları ve diğer aile bireylerine yazdığı mektuplar ile hatıra defterlerinden notlar, okuyanları duygulandırıyor.
Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Hızal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2004’te üç katlı dernek binasının üst katını müzeye dönüştürdüklerini söyledi.
Türkiye’nin ilk şehitler müzesi olan, yaklaşık 70 metrekare alana sahip bu bölüme ailelerden gelen eşyaların sığmaması nedeniyle yeni bir yer yapma fikrinin ortaya çıktığını belirten Hızal, yeni müzenin de 2009’da açıldığını kaydetti.
Hızal, Sivaslı tüm şehitlerin kişisel eşyasını bu müzede sergilemeyi arzuladıklarını ifade ederek, “Şehitlerimizin özel eşyalarını vatandaşlarımızla buluşturmak, geleceğimiz olan çocuklarımıza burada eşyaları bulunan insanların neden şehit olduğunu anlatmak amacıyla yola çıktık” dedi.
Sivas’ta ailelerin kendilerine güvenerek şehitlerin kişisel eşyalarını vermesiyle bu müzelerin oluşturulduğunu aktaran Hızal, “Gönlümüz, hiç şehit ve gazimizin olmamasını ve onların elbiselerini buraya koymamayı arzu ediyor” diye konuştu.
Müzenin ziyaretçilerine duygusal anlar yaşattığını dile getiren Hızal, şöyle devam etti: “Vatandaşlarımız müzeyi sürekli ziyaret ediyor ve buradaki eşyaları gördükçe duygusal anlar yaşıyor. Bundan dolayı da şehit ailelerimiz gururlanıyor. Ülke ve millet olarak canını vatan için feda eden şehitlerimizin bu mekanda yad edilmesinin, onların sahiplenilmesinin tabii ki gururunu yaşıyoruz. Müzede ilginç eşyalarımız çok. Şehitlerimizin mektupları, cebinden çıkan dualar, almış oldukları maaşları ailesine gönderdiğini gösteren makbuzlar var ve hepsini burada sergiliyoruz. Yeni nesle bunları aşılamak istiyoruz.”

- Reklam -
- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz