Şehit Seçkin Çil’in Adı Anaokulunda yaşayacak

104

2016 yılında Diyarbakır Sur’da şehit olan Şehit Astsubay Üst Çavuş Seçkin Çil’in adı, Etimesgut’ta bir ana okuluna verildi. Okulun açılış törenine Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, jandarma komutanlığı personeli, şehidin ailesi ve yakınları katıldı.

Şehit Astsubay Üst Çavuş Seçkin Çil Anaokulu ve okul içindeki şehit köşesinin açılışı, protokol üyeleri ve şehidin ailesi tarafından yapıldı. Seçkin Çil ve tüm şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Şehidin hayatını anlatan sine-vizyon gösterisinde duygulu anlar yaşandı. Başkan Enver Demirel, şehit ailesini teselli etti.
Törende konuşan şehit babası Ali Çil, “Benim oğlum bu vatan için, bayrak için şehit oldu. Acımız büyük ama gururluyum. Benim bir oğlum daha var, bu vatana onu da feda ederim” dedi.
Şehit eşi Beyza Çil de şehit eşini “O vatanına, milletine, bayrağına aşık, milliyetçi biriydi. İyi bir asker, iyi bir eş, iyi bir babaydı. Bana her zaman; “Söz konusu vatansa gerisi teferruatır” derdi. Vatan uğruna şehit düştü” sözleriyle anlattı. Şehidin kardeşi Hüseyin Çil de şehit kardeşi olmakla gururlu olduğunu belirterek, bu vatanı kimsenin bölmeye gücünün yetemeyeceğini vurguladı.
Tunceli’den geçici görevle Diyarbakır’a giden Seçkin Çil, 16 Şubat 2016’da bölücü terör örgütüyle girdiği çatışmada şehit düşmüştü. Şehit Astsubay Çil, 18 Şubat 2016 tarihinde Etimesgut Elvan Mezarlığı’na, uğruna şehit düştüğü vatan toprağına emanet edilmişti.